Kahve

Mademki Turuncu Kahve ; öncelikle kahve hakkında her şeyi paylaşalım değil mi?

Kahve çeşitleri , sunum şekilleri , kahve ve üzerimizdeki mucize etkileri.. Aradığınız her şey aşağıda.

Kahve, bulunduğu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi sonucu elde edilen tozun süt ya da su ile karıştırılarak pişirilmesiyle hazırlanan muazzam bir içecektir.

Kahvenin besin değeri oldukça iyidir; 100g kahvede, kalori ve yağ yoktur. 2mg sodyum, 49mg potasyum, 0,1g protein, 40mg kafein bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde magnezyum, kalsiyum gibi içerikleri de barındırır.

Kırk yıl hatrı olan kahvelerimize günümüzün değişmesi ile bir çok kahve çeşidi eşlik etmektedir. Yine de en çok tercih edilen kahve çeşidi Türk Kahvesi yerini ve özelliğini hala koruyor.

Osmanlı’dan bu yana kahve bizim için her zaman farklı bir kültür olmuştur. Osmanlı döneminde kahve çeşitli merasimlerle özel olarak işlemeli örtüler fincanlar ile servis edilirmiş. Zamanında çok değerliymiş misafire sunumlar. Kahve yanında sunulan tatlılar çok daha farklıymış. Reçeller, koyu kıvamlı tatlılar vs bir çok çeşit bulunurmuş. Sadece tatlı değil çeşitli çiçeklerden yapılmış şerbetlerde ikram edilirmiş. Bunun dışında kulaktan dolma olarak çocukluğumuzda öğrendiğimiz kahve ikram sebeplerinden biride; misafire kahve ikram edildiğinde, önce suyu içerse açtır hemen sofra kurulur, kahveyi içerse toktur kahve ikramından sonra meyve servis edilirmiş.

Küçük bir fincan kahvenin nice büyük sohbetlere vesile olması ne kadar güzel bir lezzet olduğunu her zaman hatırlatır bizlere…

Türk kahvesini hazırlaması ne kadar uzun sürerse lezzeti bir o kadar çok olur derler. Kahvenin telvesi kısık ateşte çoğunlukla közde iyice dağılacak aromasını bırakacak ki içimi daha yumuşak olsun.Lezzetine lezzet katsın..

Sizde bizlerle kahve hakkında bildiklerinizi paylaşın… Hep beraber öğrenelim…

Bir cevap yazın