Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesinin faydalarından bahsedelim birazda.

Telvesi ile birlikte pişirilen Türk kahvesi tam bir antioksidan deposu. Telvesi ile pişirildiğinde içeriğinde bulunan polifenol ile antikanserojen özellik kazanıyor.

Konsantrasyonu arttırdığı en bilinen özelliği.Özellikle sabah saatlerinde içilen kahvenin konsantrasyonu daha çok arttırdığı ve hatta kakao oranı yüksek bir parça çikolatanın da bu yeteneği desteklediği görülmüştür.

Alzheimer riskini azaltır. Düzenli olarak alınan kafeinin bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı engellediği de yapılan araştırmalar arasında. Daha ne olsun … Ömrü uzattığını söylemesekte olacak sanki..

Tansiyon üzerindeki etkisi yanlış bilinen kahvenin şöyle bir özelliği var; yapılan araştırmalarda kahvenin kısa süreli olarak tansiyonu yükselttiği, düzenli ve aynı dozda tüketildiğinde tansiyon üzerinde zararlı bir etkisinin olmadığı kanıtlanmıştır. Yani kahvemiz masum ; her şeyin esas nedeni sitrestir. Ayrıca yapılan araştırmalarda endotel yapıyı onararak yüksek tansiyonun olası etkilerini engelliyor.

Günde bir fincan tüketilen kahve içeriğindeki antioksidan kalp sağlığına iyi geliyor.

Yapılan bir diğer araştırmada düzenli olarak içilen Kahvenin tip 2 diyabet riskini %23 oranında azaltıyor.

Kahvenin en sevdiğim özelliklerinden biride yağ yakımını hızlandırması. Spordan yarım saat kadar önce içilen Türk kahvesi spor esnasında yağ yakımını arttırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakımını sağlıyor. Bu şekilde olunca da sağlıklı kilo vermek çok daha hızlı ve kolay oluyor.

Safra taşı riskini azaltıyor.

Kafein karaciğer yağlanmasını engelliyor ve iltihaba iyi geliyor. Hergün bir fincan kahve karaciğer yağlanmasını önlüyor.

 

Sizlerde bizimle bildiklerinizi paylaşın…

devamı gelecek…..

Bir cevap yazın