Hurmanın Faydaları

Saymakla bitmez faydaları olan hurma ile tanışmaya hazır mısınız?

Özellikle Medine hurmasının çok fazla faydaları var. İçeriğinde bulundurduğu vitaminler ;

(100gr olarak değerlendirilmiştir)

100g hurmada toplamda 281 kalori bulunmaktadır.

 • A vitamini IU
 • C vitamini 0,4mg
 • Kalsiyum 39mg
 • Demir 1mg
 • B6 vitamini 0,2mg
 •  Magnezyum 43mg
 • Protein 2,5mg
 • Potasyum 656mg
 • Sodyum 2mg
 • Karbonhidrat 75mg
 • Diyet lifi 8g
 • Şeker 63g
 • Toplam yağ 0,4g

Gördüğünüz üzere medine hurması bir çok besin içeriyor.

Hücre yenileyici antioksidan flor içerir diş çürümelerini önler bağışıklığı güçlendirir

Hurma aynı zamanda kanser hastalığına yakanma riskini içeriğindeki selenyum ile azaltır. Hurmadaki lif oranı çok yüksektir. Kalp krizi riskini azaltır.

Antioksidan özelliği ile vücudu temizler. Damar ve kalp tıkanıklıklarını engeller. Hurmayı diğer meyvelerden ayıran en güzel özelliklerinden biri, diğer meyveler bekledikçe antioksidan özelliklerini yitirirler, hurma ise bekledikçe antioksidan değeri artar.

Hurmanın bana göre eşsiz ve en güzel özelliği hafızaya faydası. A vitamininin bir türü olan bağırsaklarda çözüldüğünde retinale dönüşen 15.6mg ß-karoten içermektedir. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak tüketilen ß-karoten hafıza kaybını önleyici özelliğine sahiptir. Ayrıca beyin hücrelerinde meydana gelen hasarı onarıcı ve yaşlılığa bağlı hastalıklara yakalanma riskini önleyicidir.

Yüksek tansiyon ve şeker hastalıklarına karşı koruyucudur. Kan şekerini düzenler. Unutmamalıyız ki herşeyin fazlasının zararı olduğu gibi hurmanında aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Kansızlığın sonucu olan anemi hastalığına bol miktarda demir içermesi ile çok faydalıdır. Kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini dengeler. Bu durum özellikle gelişmekte olan çocuklar ve hamileler için çok önemlidir. Hamilelik dönemi ve gelişme çağındaki çocuklarda ihtiyaç duyulan alyuvarların korunmasını ve gelişmesini sağlar. Alyuvarlar kan içerisindeki oksini taşıdıkları için çok önemlidir. 12-17 hurma tüketimi günlük demir ihtiyacının nerdeyse tamamını karşılar.

Hurma B1 ve B2 vitaminleri ile karaciğeri de destekler. Karaciğerin işlevini sağlıklo şekilde yerine getirmesini sağlar. Karaciğer üzerindeki en önemli özelliği sarılık olma riskini azaltmasıdır.

Düzenli olarak tüketilen hurma göz sağlığını ve göz sinirlerini korur.

İçeriğindeki fosfat ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korumada etkendir. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Hurmada bol miktarda bulunan B6 vitamini sinir sistemi ve kasları korur. Ayrıca bol miktarda içerdiği magnezyumun sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır. Gün içinde tüketeceğiniz 7-8 adet hurma stres ve strese bağlı oluşan sorunlardan sizleri korur.

Damar sertliği , kolesterol vb. Gibi bir çok sorun için oldukça sağlıklı bir şifa kaynağıdır.

İçeriğindeki potasyum sayesinde çocuk gelişimi önemli ölçüde destekler. Bol lifli bir besin olduğundan sindirim sistemi için çok faydalıdır. Yapılan araştırmalar müsli görevi gördüğünü savunmaktadır.

Hurma suyunun besleyici ve antioksidan özelliği sayesinde cilde sadece sağlıklı bir görünüm kazandırmasını yanı sıra cilt üzerinde meydana gelen tahrişleri önler ve hücreleri canlı tutar.

Hurmanın faydaları bu kadarla sınırlı değil.. Zaman içerisinde hurmanın faydalarından bahsetmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın