Renkler ve Anlamları

Renkler…. Hayatımızda oldukça büyük bölümü kaplayan mucizevi pigmentler.

Bazı insanlar renkler ile aralarınnda özel bir bağ oluşturabiliyor. Kimi sıcak seviyor kırmızı gibi, kimi soğuk mavi gibi. Renkler insanlarda farklı algılar oluşturabiliyor. Listemizde renkler ve anlamları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Unutmayın ki her gün yeni bilgilerin oluştuğu bu dünyada bildiğiniz her şey değişebilir.. Aşk bile… Acaba siz hangi renksiniz hiç düşündünüz mü? Belki sevdiğiniz renk sizi yansıtmıyordur. Hadi bizimle paylaşın…

Turuncu

Heyecan ve mutluluk verici, dikkat çekici, dinamik, dışa dönük, çarpıcı, rahatlatıcı, iç açıcı bir renktir turuncu. Kimilerine zirveyi yaşatır heyecanda. Kırmızıdan sonraki en sıcak renktir. Gösterişi sever. Turuncu metabolizmayıda hızlandırıyormuş. Canlılık, cesaret verir. Kimileri daha resmi zihninde canlandırmadan turuncu derken bile heyecanlanabilir. Zihni harekete geçirir.

Eğer dinlenmek ve çalışmak istiyorsanız turuncu rengi duvarlarınızda kullanmanız pek iyi olmayacaktır. Canlılığı ve heyecanı sizi çalışmaktan vazgeçirebilir. Tabii işiniz spor dans ve eğlence içermiyorsa. Çocuk odaları mutfak ve yemek odalarında kullanımı sohbeti canlandırabilir. Neşe ve canlılık verir. Bana kalırsa kırmızı kadar kan basıncını yükseltebilir. Turuncu rengi seven insanlar dışa dönük hareketli neşeli, sosyal ilişkileri güçlü kişilerdir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir. Siz siz olun üstünlüğü benimsemeyin.

Kırmızı

Dikkat çekici renklerin başında gelir. Kırmızıyı sevenler, daha özgür daha enerjik hissedebilirler. Kan basıncını ve solunumu etkileyebilir. Düşünün sadece bir renk deyip geçmemek lazım kan basıncı önemli.. : ) Kendini kontrol etmekte zorlananların kırmızı renge dikkat etmelerini tavsiye ederiz. Ateş, aşk, şehvet, kan, güç, samimiyet, heyecan ve agresiflik gibi duygu durumlarını simgeler. Tutkunun rengidir.Aşkı simgeler.Çabuk kararlar vermeye ve beklentileri arttırmaya teşvik eder. Dekorasyon kullanıldığında ortama sıcak bir kargaşa verir.

Kırmızı hakimiyeti sever. Barlarda ve gece kulüplerinde kullanılan kırmızı zaman kavramının unutulmasına yol açar. Liderlik ve önderlik özellikleri taşıyan kişilerin kırmızı renge ilgileri çoktur. Belirleyici ve yönlendirici olabilir.

Mavi

Mavi sonsuzluk ve özgürlük demek. Gökyüzü gibi duru ve sade. Güveni simgeler. Belirsiz bir güven. Huzur ve dinginlik verdiği söylenir. Bunun sebebi kırmızının tam tersi kan akışını yavaşlatır. Sakinleştirici bir havası vardır. Düşünce gücünü destekler. Dinlenme odalarında tercih edildiğinde motivasyonu artırır. Mavinin yalnızlığı, depresyonu ve üzüntüyü simgelediği söyleniyor. Fakat bu konuda çelişkilerim var. Evet mavi soğuk renklerdendir. Turuncu ve kırmızı gibi hareketi ve heyecanı artırmaz. Ama üzüntü ve depresyon için fazla güzel. Eğer üzüntü depresyon ve yalnızlığın simgesi olsaydı Gökyüzümüz mavi olmazdı. Buna rağmen yapılan araştırmalar mavinin psikolog hasta görüşmelerinde asla tercih edilmemesi yönünde.

Mavi renge iftira gibi olduğunu düşünsem de iştah kapatıcı özelliği de varmış . Eğer iştahınız azalsın istiyorsanız yemek odalarında mavi kullanabilirsiniz. Mavi ve açık tonlarında boyanmış çalışma alanları verimliliği arttırır. Çalışırken unutmamanız gereken notlarınızı mavi ile belirginleştirebilirsiniz. Mavi rengi sevenlerin kişilik analizlerinde hoşgörülü ve toleranslı oldukları görülüyor. Çevreleriyle ve kendileriyle barışıktırlar, az ile yetinirler sabırlı ve metanetlilerdir. Maalesef ki çok ta fedakardırlar. Bu yüzden çokça suistimal edilirler. Dikkat etmek lazım insanlara..

Yeşil

Yeşil, ümidi,doğayı,yaşamı ve dinçliği simgeler. Gözler için rahat bir renktir görme gücünü artırır. Sinir sistemi üzerine etkileri vardır, sakinleştirir. Yeşil rengi tercih edenlerin, kendilerine değer verme duygularının fazla olduğu görülmüştür. Halbuki bana her zaman mütaviziliği hatırlatmıştır. Doğru bildiklerinden vazgeçmezler. Fikirleri sabittir. Takibi severler. İnandırıcılık ve otoriteleri ile çevrelerini etkilemeyi başarırlar. Güven verir.

Baharın ve doğanın rengidir. Rahatlatıcı özelliği ile ilişkili olarak yeşil alanlarda bulunan insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği gözlemlenmiş.

Sarı

Sarı renk solukluğu sebebi ile gözü en çok yoran renktir. Sarı rengin kullanıldığı alanlar genelde insanları tedirgin eder sinirlendirir. Buna rağmen az miktarda kullanılan tonları parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Sarı güneş ışığı gibidir, İyi hissetmek için rengi kabul edersiniz ama direk gözünüze gelmesini istemezsiniz. Soluk sarı hastalığı, kıskançlığı, hilekarlığı da simgeler. Bu yüzden tercih edeceğiniz sarı tonlarına dikkat edin derim.

 

Sarı rengi tercih edenlerin bağımsız ve özgür olma istekleri çok güçlüdür. Değişken olmaktan hoşlanırlar. Şıpsevdi olabilirler. Dolu dolu ve günlük yaşamaya bayılırlar. Enerji saçarlar. İkna kabiliyetleri güçlüdür.Entel olma, hırs ve yöneticilik özellikleri vardır. Renk deyip geçmeyin çoğu zaman hayatımızı etkilediklerini bile fark etmeyiz.

Pembe

Pembe rengin en belirgin özelliği yapılan araştırmalarda kalpleri yumuşatıp insanları sakinleştirmesi olarak bilinir. Narin ve romantik bir renk. Çoğu zaman kız çocuklarının tercihi olma sebebi demek ki buymuş. Duygusal, neşeli,ürkek, çekingendirler. Ama fazla belli etmezler.

Aslında pembe bir rengin olmadığını hiç duymuş muydunuz ?

Renk ışığın retinaya değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan algıdır. Bu algı öyle ki ışığın maddeler üzeri çarpması ile kısmen soğuyup yansıması nedeni ile çeşitlilik gösterir. Araştırmacılara göre bu renk aslında sadece aklımızda var. Pembe, spektrumun iki zıt yanında bulunan kırmızı ve morun birleşmesinden oluşur.

Mor

 

Mor asaletin rengiymiş. Bakın bunu bende bilmiyordum. Asalet deyince akla ilk gelen renk çoğu zaman siyahtır. Zenginlik ve zarafetide simgeliyor. Tıpkı kırmızı gibi tutku,romantizm ve duygusallığın rengi. Morun açık tonları ilham verici özelliği ile çalışma odalarında kullanılabilir. Beyinsel faaliyetleri destekler.

Mor rengi sevenlerin genellikle ruhsal dünyası ön plandadır. Duyarlıdırlar. Konsantrasyonları yüksektir.

Gri

Gözün en rahat algıladığı renk olan gri, siyah  ve beyazın değişik oranlarda karıştırılması ile elde edilmiştir. Uzlaştırıcı ve denge unsuru olan renk alçak gönüllülüğü ifade eder. Ciddiyetin rengidir. Kuralcı, tutucu ve hareketsiz yanları ağır basar. içe kapanıklardır.

Kahverengi

 

Toprağın rengi olan kahverengi, güvenilir bir his verir. Doğal, rahat bir atmosfer sağlar. Kahverengiyi sevenlerin duygusal yönleri ağır basar.Kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır. Sakinliği ve sadeliği severler.

Tatlı tonları ilgi çekicidir. Çikolataya rengini vermesi kahverenginin popülerliğini arttırıyor.

 

Siyah

Sadakat,dayanıklılık,güvenilirlik gibi bir çok özelliği simgelemesinin yanı sıra, suç kötülük ile bağlantılı düşünülür. Çoğu kez insanların kıyafetlerinde kullanmayı tercih ettiği bir renk olsa da günlük yaşantıda sadeliği getirir. Güçlü ve ciddi görünmek için kullanılır. Tercih edilmesinin nedenlerinden biri de özgüven, azim ve kararlı olmaktır. Kendi kararlarını kendileri veren insanların seçimidir.

 

 

 

Bana göre asil bir renktir. Kapatıcıdır, bu durumda koruyucu özelliği vardır. Güvenlidir, çünkü hata kabul etmez. Kıyafet harici eşyalarda kullanımı genellikle kullanım kolaylığı sağladığı içindir. Aşırı kullanımı boğucu olacağından kullanılan alanlardaki etkisine dikkat edilmelidir.

Beyaz

Saflığı temizliği ve masumiyetin rengi beyaz. Temizliği simgeler. Işığı yansıttığı için ortamı serin tutar. Genel olarak canlandıran ve serin tutan bir his verir. Beyaz rengi sevenler aydınlığı, düşünmeyi seven, temiz, hayal dünyası geniş, soğukkanlı insanlardır. Ferah ortamlardan hoşlanırlar. Yeniliklere açıktırlar. Beyaz bir sayfa açarlar hayata ..

Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için hastanelerde ve hastane personellerinde beyaz renk sık kullanılır.

 

One thought on “Renkler ve Anlamları

Bir cevap yazın