D vitamini Eksikliği

 

D vitamini vücudumuz için çok önemli bir vitamindir. İyi bir kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun emilmesini sağlar ve bağışıklık ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Strese karşı koruyucu ve beyin sağlığı için oldukça gereklidir.
Günlük 10-15 dk güneş ışığı görmek vücudun D vitamini üretmesini sağlamasına rağmen D vitamini eksikliği sık görülen bir durumdur. Günümüzde çoğu kişinin D vitamini eksikliği yaşadığı düşünülmekteymiş. İleri yaşlarda bu oran %50 ye kadar çıkıyormuş.

D vitaminin başlıca görevi gıda yolu ile alınan fosfor ve kalsiyumun işlenmesidir. Fosfor ve kalsiyum kemik sağlığı için çok önemli minerallerdir. D vitamini için öncelikli olarak kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamin diyebiliriz. Kemiklerin güçlü olması D vitaminine ihtiyacımız var ama D vitamini eksikliği sadece kemik sağlığını zayıflatmıyor, uzun süreli D vitamini eksikliği meme kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri, depresyon ve kalp hastalıkları gibi ciddi sorunların oluşmasına zemin sağlıyor.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Depresyon; D vitamini eksikliğinden kaynaklı depresyon şiddetli olmayabilir. Kendinizi nedensiz hüzünlü hissetmenize sebep olabilir. Bunun nedeni, beyinde var olan ruh halinin düzenlenmesinde yardımcı olan serotonin hormonunun D vitamini eksikliğine bağlı olarak azalmasıdır.

Yapılan araştırmalar yeterince D vitamini almayanların diğerlerine göre 11 kat daha fazla depresyona yatkın olmalarını ortaya çıkarmış.
Kemik Ağrıları; Güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı kemik ağrısı görülme riski daha fazladır. D vitamini eksikliğine bağlı kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücutta hissedilebilir durumda. Buna bağlı olarak ta halsizlik şikayetleri artmaya başlıyor.

D vitamini eksiğinin uzun süre devam etmesi yetişkinlerde Osteomalazi adı verilen kemik yumuşaması, çocuklarda ise raşitizm görülmesine sebep oluyor. (Raşitizm ve Osteomalazi ile ilgili detaylı bilgileri başka konuda sizlerle paylaşacağım.)

Soğuk algınlığı; sık sık soğuk algınlığı yaşayan çocuklarınız varsa nedeni D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalarda üst solunum yolları enfeksiyonlarının nedeninin D vitamini eksikliği olduğunu ortaya koyuyor.

Kasların Zayıflaması; vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kası olarak bilinen kasların zayıflamasının nedenlerinden biri de D vitamini eksikliği.

Başın  normalden fazla terlemesi bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin olduğunu akla getiren durumlardan bir tanesi.

Bunlarında dışında D vitamini eksikliğinin neden olabileceği diğer rahatsızlıklar;

Kilo alma, baş ağrısı, kabızlık yada ishal gibi sindirim sorunları, Konsantrasyon eksikliği, kas krampları, halsizlik gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere , uyuklama ve yorgunluk, diyabet ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıkları da tetikleyebiliyor.

Yapmamız gereken beslenmemize dikkat etmek ve yazın yeterince güneşten faydalanmak, kış aylarında D vitamini takviyesi ile eksiğimizi tamamlamak.

Bir cevap yazın