Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yeme alışkanlığının oldukça ciddi olduğunu belirtmemizde fayda var. Genellikle ergenlik yada çocukluk döneminde oluşan bu alışkanlık daha sonraları önlenemez sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Bu alışkanlığın çocukluk döneminde engellenmemesi halinde diş rahatsızlıkları, parazit, ve mikrobik rahatsızlıklara hata kalbi etkileyen kronik sorunlara yol açabileceği belirtiliyor.

Tırnak yeme alışkanlığın  psikolojik bir durum olması dışında fizyolojik zararları da vardır.

Uzun süre tırnak yemek dişlerdeki kesici kenarları aşındırır hatta dişler köklerinden sallanabilir. Tırnak içindeki bakteri ve mikroplar, diş etlerinin mikrop kapmasına neden olur. Ağızda mikrobik rahatsızlıklar oluşmasını sağlar. Ağız yolu ile alınan mikroplar vücuda yayılarak diğer organlara büyük ölçüde zarar verebilir. Bu mikrop ve bakteriler ağır antibiyotik kullanımı ile de geçmeyebilir.

Yapılan araştırmalar egzersiz yapanların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasından dolayı tırnak yeme alışkanlığı olanların daha az rahatsızlandıklarını ortaya koyuyor.

Tırnak yemenin nedenlerinden biri de psikolojik sorunlar. Bir çok kişi tırnak yemelerini can sıkıntısı veya stres ile bağdaştırırken, bazı kişilerde anksiyete, korku, yanlızlık gibi durumlar tırnak yemeye sebep olabiliyor. Obsesif komplusif bozukluk gibi sorunların semptomların da sebebi olabiliyor. Tırnaklarını yiyen bir çok çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite yada yatak ıslatma gibi psikiyatrik bozukluklara rastalanabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın