Türk Kahvesinin Bayatlaması Nasıl Önlenir

Kahve sever biri olarak türk kahvesinin ne kadar kıymetli olduğunu düşünenlerdenim. Aldığım kahveler uzun süre kapta kalmasa da kahvelerinizi bayatlamaktan nasıl koruyacağınıza dair bir kaç şey öğrendim . Sizlerle paylaşmak istedim.

Kahveyi ilk günkü tazeliği ile saklamak için yapmanız gereken kapalı olarak muhafaza etmektir. Kahveyi hava alan bir kapta muhafaza ediyorsanız eğer en fazla 24 saat içinde bayatlayacaktır. Bu yüzden kahvenizi paketle beraber kapalı bir kapta saklamanız gerek.

Kahvenizin bayatlamaması için buzdolabında saklama fikrini unutun. Çünkü buzdolabı nemli bir ortamdır ve kahvenizin rutubetlenmesine yol açar.

Kahvenizi sakladığınız kabın içine metal kaşık koymayın. Kahvenizin tadını metal karışlar bozabilir. Metal kaşık toz halindeki kahvenin kokusunu emecektir.

Kahvenizin bayatlama süresini uzatmak için şekerden yardım alabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Kahvenizi sakladığınız kaba 2 adet kesme şeker koyarsanız bayatlamasını önlemiş olursunuz.

Kahvenizin bayatlamasını geciktirmenin diğer bir yoluda içine çekilmemiş kahve çekirdeği eklemektir. Sadece 4 adet kahve çekirdeği ile hem kahvenizin kokusunu saklamış olursunuz hem de bayatlamasını önlemiş olursunuz.

 

Bir cevap yazın