Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Kefirin Kuzey Kafkasya kökenli bir içecek olduğunu biliyor muydunuz?

Kefir, sütün mayalanması ile yapılan boza kıvamlı , fermente bir içecektir. Mayalanma sırasında oluşan karbonmonoksit, köpürmesini sağlar. Kefir, süte nazaran sindirime yardımcı olan bakterilerden daha fazla içerir. Bu da kısa sürede bağırsak hareketlerini hızlandırır. İçeriğinde pek çok mineral ve vitamin vardır.

Sindirim sorunu bulunanlar, kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecektir. Sütten farkı daha fazla probiyotik bulunması ve laktoz içermemesidir.

Sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ülserine neden olan bakteriyi öldürür, antibiyotik özelliği de vardır.

 

 

Kefirde; B12, B1, K vitaminleri ve biotin vardır. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriğinden dolayı her yaş grubunun tüketmesi çok sağlıklıdır. Kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Tavsiyemiz hazır olan kefirden çok evde hazırladığınız doğal kefiri tüketmeniz. Aktarlarda ve internet üzerinden kefir mayasını kolayca temin edebilirsiniz. Bir kere alıyorsunuz ve sürekli kendi kendine ürediği için uzun zaman taze kefirler yapıyorsunuz.

Günde yarım litre kadar kefir tüketmek sağlık için çok faydalıdır. Kefirin tadını beğenmiyorsanız eğer hazırladığınız meyveler ile tadına tad katabilirsiniz.

Ramazan ayı yaklaştı. Sahurda 1 bardak kefir tüketmeniz günlük kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılacaktır ve tok tutar.

Gelelim evde kefiri nasıl yaparız sorusunun cevabına…

Kefir yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler;

  1. 1 yada 2 çorba kaşığı kefir tanesi,
  2. 1lt taze süt (hazır paket sütlerinden de kullanabilirsiniz, ama güvendiğiniz bir yerden açık süt alarak yapmanızı öneririz.)
  3. 1 adet cam kavanoz
  4. Plastik süzgeç

Hazırlanışı

Öncelikle sütü kaynatıp soğumaya bırakın. Üzerinde oluşan kaymakları alın.

Süt oda sıcaklığına geldiğinde kavanoza dökün ve  kefir mayasını ilave edin.

Kavanozun ağzı hava alacak şekilde temiz bir bez yada peçete ile kaplayın.

18-24 saat arası sütün pıhtılaşması için oda sıcaklığında ışık almayacağı bir yerde bekletin.

Süzgeç ile başka bir kaba kefiri boşaltın. Kefirimiz tüketime hazır. 2 gün buzdolabında saklayarak tüketebilirsiniz.

Süzgeçte kalan kefir tanelerini su ile yıkayarak saklayabilirsiniz. Kefir kendi kendine çoğalacaktır. Kefir tanelerini  saklarken su dolu bir kap kullanın. Eğer bu işlem uygulanmazsa kefir taneleri salyalaşır ve bozulmaya başlar.  Yeniden kefir yapmak için kullanabilirsiniz.Kefir tanelerinin metal ile teması etmemesi gerekir. Plastik süzgeç ve kaşık kullanmalısınız.

Afiyet olsun.

 

 

Bir cevap yazın