Bal ile Gevşeyin

 

 

Balın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliriz. Özellikle hastalık zamanlarında iyileştirici etkisinin yanı sıra koruyucu olarak da kullanılır. Doğal şifa kaynağıdır.

Peki sakinleştirici etkisini biliyor muydunuz?

Bir çok insan yaşam kalitesinin düşüklüğü, hızlı yaşama alışmak derken sürekli stres altında kalıyor. Kendi dahil olmak üzere yakın çevresine gerginliklerini yansıtabiliyor. Öncellikle derin bir nefes alın ve sakinliğinizi korumayı deneyin. Artık hepimizin işi daha zor. Stres her zamankinden  daha yoğun. Sakinleşmek için bal tüketebilirsiniz.

Balın Sakinleştirici Etkileri

İçeriğinde bulunan früktoz ve glikoz kanda kolaylıkla çözülebilen şekerlerdir. Nöronlar için glikoz mutlaka gerekli bir şekerdir. Eğer fiziksel yada psikolojik yorgunluk yaşıyorsanız ve sinir nöbetleriniz varsa bal yemenizi öneririz. Glikoz früktozdan önce çözündüğünde kas kasılmalarını ve gerginliklerini engellemede yardımcıdır.  Triptofanın çözünmesi sayesinde bal yatıştırıcı, rahatlatıcı ve uyku getirici etkilere sahip olur. Bir bardak süte bal ekleyip içtiğinizde boğaz ağrınızın hafifleyeceği gibi, dinlenmeyi kolaylaştırır ve sakinleştirici etki vererek gevşemenizi sağlar.

Bir cevap yazın