Origami

Origami nin kısaca kağıt katlama sanatı olduğunu söyleyebiliriz. Yapıştırıcı ve makas kullanmadan yeteneklerinizi sabır ve biraz uğraş ile sergileyebileceğiniz farklı ve çok çeşitli bir hobi sanatı.

Japonca ‘oru’ katlama ve ‘kami’ kağıt kelimelerinin birleşimi ile ismi meydana gelmiş. Anlamı katlanmış kağıt oluyor. Origaminin çeşitleri zamanla gelişmiş ve çok harika bir hal almış. Sizde basit origamilerle başlayıp hünerlerinizi ilerletebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de dikkat arttırıp sitresini azaltabileceğiniz bir hobi origami.

Klasik Origami

Genellikle tek parça kağıdın katlanmasıyla yapılan şekillere klasik origami deniyor. At, kuş gibi hayvan modelleri yapılabildiği gibi çeşitli eşyalarda yapılabiliyor.

Modüler Origami

Parçalı olarak üretilen origami türüdür. Birbirine benzeyen parçaların birleştirilmesiyle oluşturuluyor ve klasik origamideki somut hayvan ve eşya gibi nesnelerin aksine üç boyutlu geometrik nesnelerin yapılmasında kullanılıyor. Modüler origami yaparken kullandığınız parçaların yerlerini değiştirerek farklı farklı çekiller çıkarabiliyorsunuz. Bu da size farklı bir tat verecektir.

Islak Katlama

Gerçeğe yakın doğal figürler yapmak için ıslak katlamayı tercih edebilirsiniz. Yetenekliyseniz eğer kuru kağıda şekil vermek zorda olsa kolaylıkla işin içinden çıkabilirsiniz. Islak kağıdı şekillendirmek daha kolaydır. Daha soft şekiller çıkarabilirsiniz.

Mimari Origami

En zoru mimari origami olsa gerek. Büyük bir zahmet ve bolca zaman istiyor. Vaktiniz çok ve işiniz yok ise bittiğinde kendiniz ile gurur duyabileceğiniz çalışmalar çıkarabilirsiniz. Düşünsenize hayalinizdeki şehri kağıt sanatı ile ortaya çıkarıyorsunuz. İnanılmaz…

Origaminin  Krigami(kağıt kesme sanatı) ve pop-up origami olarak başka çeşitleri de var. En popüler olan 3 türünü sizler için paylaştık. Başlamak isteyen herkese şimdiden kolay gelsin diyor sabırlar diliyorum.

 

 

Bir cevap yazın