Evler için Ses Yalıtımı – Evde Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Son zamanlarda bir çok ailenin ortak problemi ses.. Alt komşu, üst komşudan şikayetçi, üst komşu yan komşudan. Giderek çoğalan nüfus ve bencil yaşam arzusu insanları zor durumlarda bırakabiliyor. Halbuki eskiden insanlar iç içe mutlu bir şekilde yaşarlardı. Kimse kimsenin evinden gelen sesten rahatsız olmazdı. Şimdilerde sokakta oynayan çocuklar bile rahatsızlık veriyor. İnsanlar birbirini idare etmek yerine çözümü sorun çıkararak çözmeye çalışıyor. Bir de yeni inşa edilen evlerin bu konuda çok kötü olması. Duvarlar belki daha sağlam malzemeden inşa ediliyor ama ses yalıtımı çok kötü.

Evler için ses yalıtımı nasıl sağlanır sorusunun cevabı için oldukça farklı yöntemler var. Eğer ev kendi eviniz ise ve satın aldığınızda ses sorununu fark etmediyseniz ya da uzun süre yaşamak için kiraladığınız bir ev ise yaşam kalitenizi arttırmak için biraz para harcamanız gerekecek. Dilediğiniz özelliklerde az maliyetli çözümlerde bulmanız mümkün.

Evlerde veya stüdyalarda ses akustiğini düzenlemek için de kullanabilirsiniz.

Evlerde ses yalıtımı yapmak için ilk iş; ses şiddeti ve ne derece sesin kesilmesinin istendiğini araştırmak önemlidir. Daha sonra kullanılacak ses yalıtımı malzemesi belirlenmelidir.Duvar ve tavan izolasyonu için kullanacağınız malzemeyi bu şekilde kolaylıkla belirleyebilir, ister kendiniz ister profesyonel yardım alarak yaptırabilirsiniz.

Strafor

Bir çok kişi straforun işe yaradığını söylüyor. Hem ses hem de ısı yalıtımı için kullanılıyor. Ayrıca tavan straforlarını çok güzel değişik modellerde bulabilirsiniz. (Duvarlarda aynı straforlar ne kadar işe yarar bunu bilemem.) Dış montalama yapılan bir malzeme ama ev içinde de kullanabilirsiniz. Ses yalıtımı konusunda çok iyi sayılmaz. Ama usta bir elden çıkarsa ısı yalıtımı için oldukça faydalı bir ürün.

Yanmaz Akustik Süngerler – Ses Yutucu ve Emici Malzemeler

Yanmaz süngerler açık gözenekleri ile ses yutumunu sağlayan malzemelerden. Genellikle yüksek ses yalıtımı için tek başlarına değil farklı yalıtım malzemeleri ile kullanılırlar. Yanmaz süngerler direk duvara uygulandığında düşük seviyeli sesleri yutar ve yankı yalıtımı sağlar. Ayrıca ortam akustiğini düzenleyerek ses kalitesini arttırır. Strafordan daha fazla işe yaracağını düşünüyorum.

 

Akustik Kumaş Kaplı – Ses Emici Paneller

Hem dekoratif hemde sesleri absorbe edici özelliği ile tercih edebilirsiniz. Akustik seslerin performanslarını arttırabilir. Ön ve arka yüzeylerinde cam yünü kaplı panelin görünen yüzeyi alüminyum çerçeveyle kaplı. Kenarlarını farklı renklerde belirleyip dekoratif olarak da güzel bir görüntü sağlayabilirsiniz. Darbeye karşıda dayanıklı olması görünüm açısından uzun süre sizi mutlu edecektir. Kullanım alanları daha çok ; stüdyo odaları, müzik odası ses yalıtımı, toplantı odaları, konferans salonları ses yalıtımı ve reji odaları. Buda demek oluyor ki; evinizde bu malzemeyi ses yalıtımı için kullandığınız da oldukça yüksek bir performans elde edebilirsiniz.

Antibakteriyel Yanmaz Sünger – Basotect Melamin Akustik Köpük

 

Üstün yüksek ses emme kapasitesi, alev geciktirici özelliği, yüksek sıcaklık dayanımı, düşük ağırlık ve ısı yalıtımı ile uygulama alanları inşaat ve sanayi, otomotiv, ulaşım gibi alanlarda popüler bir ürün. Hafif ve mineral lifleri olduğundan hızlı ve kolay monte edilebilir.

Homojen yapıda, sık gözenekli, yangına dayanıklı, açık gri renkli Basotect; yüksek yanmazlık özelliği, ısı yalıtım değerleri ve düşük yoğunluğu nedeniyle birçok sektörde tercih edilmektedir. Hacim akustiği yalıtımı gerekli her türlü ortamda ses yutucu panel olarak inşaat sektörünün önemli ses yalıtım ürünüdür.

Ayrıca kendinden yapışkanlı olarak da bulabilirsiniz. Genellikle hastane ve okullarda daha sık kullanılan bir üründür. Farklı desenlerde ve şekillerde bu üründen bulmanız mümkün. Dekoratif olarak da eviniz için güzel bir uyum sağlar.

 

Akustik Sünger – Pramit, Yumurta, Labirent, Spesiyal Yanmaz Sünger

Akustik süngerler ses yutumu ve yalıtımı dışında yanmaz özelliğe sahip ses yalıtım süngerleridir. Açık gözeneklere sahip poliüretan ham maddesinden elde edilir. Esnek ve kolay uygulanabilen süngerlerdir. Ses yutucu özelliği ile ses bariyeri sağlar. Bu sayede evinizde ses yalıtımı için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı olmasıda başka bir özelliği. Bu şekilde kolaylıkla (eğer yapabileceğinizi düşünüyorsanız) kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Ses yalıtımı için daha bir çok ürün bulunmakta. Sizlere tavsiyem profesyonel kişilerden evde ses yalıtımı için bilgi almanız hem ekonomik hem de görüntü açısından daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın