Soda Kilo Aldırabilir

Sağlığı etkilediği için uzak durulması gereken içeceklerin listesi gitgide büyüyor. Bu durumda yemeklerin yanında sade soda tüketmek en iyi seçenek gibi görünse de yapılan araştırmalar sade sodanın yemek yanında tüketilmesinin o kadar da doğru olmadığını düşünmemizi sağladı.

Yapılan araştırmada; soda da bulunan karbondioksit gazının daha fazla yemeyi tetiklediğini ortaya koyuyor. Bilim insanları sodadaki gazı içmenin anahtar bir açlık hormonunu tetiklediğini buldu.

Fareler üzerinde uygulanan deneyde; farelere şekerli ve gazlı içecekler verilmiş. Şekerli içecek verilen farelerin kilo almadığı gözlemlenirken, sıfır kaloriler de dahil olmak üzere gazlı içeceklerin verildiği farelerin kilo aldığını belirlenmiş. Bir yıl boyunca karbonlu içecekler verilen farelerin hayati organlarında yağ depolandığı gözlemlenmiş. Bu da krobik obezite belirtisi. Yapılan testler farelerde açlık hormonu girelinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

Benzer bir test 20 sağlıklı insan üzerinde de gerçekleştirildi. Kahvaltıda soda içen gönüllü kişilerde girelinin su içenlere oranla altı kat daha fazla olduğu görüldü.

Bu da demek oluyor ki ; aslında soda bile o kadar masum değilmiş. Özellikle yemek ile birlikte soda tüketenler yeniden bir düşünün derim..

kaynak: milliyet

 

Bir cevap yazın