Dekorasyonda Renklerin Önemi

Dekorasyonda kullanacağınız renkler ev için ve ya ofisleriniz için hayatı daha kaliteli bulunduğunuz ortamı daha yaşanılır kılmak için oldukça büyük önem taşıyor. Renklerin uğursuzluğuna inanmayın.. Her rengin farklı bir algısı var. Kıyafetlerinizde bile kullanacağınız renkler sizlere ve karşınızdaki kişilere farklı algılar oluşturabilir. Ev ve ofisleriniz için seçeceğiniz renkler enerjinizi ve çalışma performansınızı değiştirecektir.

Turuncu

En sıcak renklerden biridir. Aydınlık, mutluluk ve neşe vermesi için her ortamda rahatça kullanabilirsiniz. Turuncu rengin çokluğuna dikkat etmelisiniz. Her renk için geçerli bir kural vardır. Ne kadar yoğun kullanırsanız, o kadar boğucu olabilir. Örneğin; bir duvarınızı turuncunun en tatlı rengine boyayabilirsiniz. Eşyalarınızdan bir kısmını turuncu seçebilirsiniz. Kullanacağınız turuncu kırlentler kanepe yada koltuklarınıza hareket katacaktır. Göze çarpan bir çok köşede turuncu kullanabilirsiniz. Yatak odalarınızda daha az kullanmanızı öneririm. Dinlenmek için daha sakin renklere ihtiyacımız var…

Özellikle yemek odalarında ve ya yemek köşelerinde kullanacağınız turuncu sofra başı sohbetlerinizde size hem enerji verecek hemde iştah açarak yemeklerinizi daha keyifli hale getirecektir.

Mavi

Mavi turuncuya göre soğuk bir renktir. Buna rağmen turuncu ve mavi bir araya geldiklerinde harika bir kombinasyon oluşturabilir. Tutkulu bir kombinasyon.. Bir yanınız serin, bir yanınız sıcak..

Mavinin sakinleştirme özelliği olduğundan dinlenme odalarınızda kullanmanız daha uygun olacaktır. Açık tonlarını tercih etmelisiniz. Koyu tonları melankolik olmanızı sağlayabilir, kasvetlidir. Serin bir renk olduğundan sıcak renklerle birlikte ortamdaki yoğunluğu azaltacaktır. Mavi derin bir renktir. Kullandığınız tona göre verdiği algı farklılık gösterir. Bu yüzden yemek odalarında çok fazla kullanmayınız. İştahınızı azaltabilir. Tabii zayıflamak gibi bir derdiniz yoksa. 🙂

 

Beyaz

Beyaz saftır. Temizliği çağrıştırır, masumiyeti ve devamlılığı temsil eder. Kullanmaktan asla çekinmeyeceğiniz bir renk olan beyaz her ortamda ferah ve aydınlatıcıdır. Az eşya ile duvarlarınızda kullanacağınız beyaz renk bazen sinir bozucu olabilir. Çünkü düşünme gücünü arttırır. Kilit bir kaç eşyanızda kullanacağınız beyaz tonlar dikkat toparlayıcı olabilir. Düzeni oluşturabilir.

Özellikle dar ve karanlık koridorlarınızı aydınlatmak, daha geniş ve ferah görünmelerini sağlamak için kullanabilirsiniz. Enerji veren bir renk olduğundan her eşyada kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

 

Siyah

Doğada bulunmayan siyah renk; ışığı emen ve yok eden yerlerde daha çok algılanır. Kasveti çoktur. Konsantrasyonu arttırır. Fakat buna rağmen endişe ve sıkıntıları da hatırlatabilir. Ev dekorasyonu için fazla uygun bir renk olmamasına rağmen doğru kombinlenirse çok şık bir görüntü yakalayabilirsiniz. Asil bir renktir, genellikle dominant kişilikler taşıyan insanlar tercih eder. Canlı ve heyecanları kişiler siyahı pek sevmezler…

Öne çıkmasını istediğiniz diğer renkler için arkaplan olarak kullanabilirsiniz.

 

Kırmızı

Aşkın rengi olduğu söylenir. Siz aldırmayın. Aşk her renktir, siz hangi renkseniz aşkınız da o renktir.

Sıcak renklerin başında gelir, tutku, güç, dikkat arttırcı özellikleri vardır. Enerjiktir ve dinamik bir ortam oluşturur.

Az ışık alan mekanlarda duvarlar yerine eşyalarınızda kullanmanız boğucu etkisini azaltır. Metabolizmayı hızlandırır, heyecan verir. Aslında tehlikeli bir renktir. Kullandığınız alana göre etkileri farklılık gösterir. Kıyafetlerinizde kullanacağınız kırmızı renk dikkati üzerinizde toplamanızı sağlar. Eşyalarınızda ve çeşitli objelerde kullanacağınız kırmızı ortama heyecan verecektir ve enerjinizi arttıracaktır.

Pembe

Aslında var olmayan bir renk olan pembe, kırmızı ve beyazın birleşmesi ile elde ediliyor. Kırmızı gibi canlılık veren bir renktir, buna rağmen daha yumuşaktır. Neşe ve mutluluk verir. Aşkın en yumuşak rengidir. Hayaller toz pembe oldukça canlısınızdır.

Kullanıldığı mekanlarda sıcaklık hissi verir, mutluluk verir. Özellikle bebek ve çocuk odalarında kullanılan pembe hayalleri süslediğinden midir bilinmez, daha çok çocukların rengidir.

Oturma odası ve salon gibi mekanlarda açık tonları tamamlayıcıdır.

 

Mor

Mor renk çok duyguya sahip bir renktir. Hayal gücü ve  konsantrasyonu arttırır. Dekorasyonda kullanacağınız mor rengin açık tonları dengeleyici ve teskin edici etkilere sahiptir. Zenginlik, lüks ve ihtişamı simgeler.

Koyu tonları olumsuz etkileri arttırdığından kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Fakat beyaz ile harika bir uyum yakaladığı da bir gerçek. Ruhsal açıdan bir çok etkileri var. Romantik ve nostaljik hisler verebilir.

 

Gri

Gözümüzün algıladığı en rahat renklerden biri gridir. Denge, ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Bulunduğu ortama rahatlatıcı bir etki verir. Turuncu ile çok bir uyumu vardır. Beyaz ile kullandığınızda şık bir görüntü oluşturur.

Açık tonları serinlik ve dinginlik istenen her alan için uygundur. Canlı renkler ile kullanıldığında, renklerin etkilerini azaltır. Koyuya yakın tonları çalışma odaları için daha uygundur. Nötr bir renk olduğundan çoğunlukla geniş ortamlarda kullanılır.

 

Yeşil

Doğanın rengi olan yeşil, çeşit çeşit tonları ile insana huzur ve rahatlık verir. İç açıcı bir renktir. Umudu, yeniliği, yeniden canlanmayı çağrıştırdığından her ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Koyu tonları gün boyu ışık alan mekanlarda harika ambiyans oluşturur.

Heyecan duygusunu azalttığından farklı renklerle kombinasyonu daha kaliteli bir ortam sağlar. İnsanın düşünebilmesi duygusal benliğinde uygun bir ortam oluşturur. Bu yüzden yatak odaları için uygun bir renktir.

Ayrıca yeşil, iyileştirme gücü olan bir renktir. Gözler için rahatlatıcı bir etkisi vardır. Görme gücünü arttırır.

 

Sarı

İlham verici bir renk olduğundan verimliliği ve üretimi arttırır. Heyecan ve sevinç verir. Her ortamda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir renk olan sarı çeşitli tonları ile rahatlık verir. Yine de aşırı kullanımından kaçınınız, rahatlatıcı etkisi yanında aşırı kullanımı rahatsızlık verebilir.

Açık ve parlak sarı tonları karanlık odaları aydınlatmak için kullanılabilir. Sarı renk, boyandığı yüzeyi daha yakındaymış gibi gösterme özelliğine sahiptir. Koyu tonları sıkıcı bir etki vereceğinden daha çok küçük eşya ve objelerde kullanmanızı öneririz.

 

Krem-Bej

Krem ve bej renkleri nötr renklerdendir. Kullanıldıkları ortama rahatlatıcı etki verirler. Düzen, uyum etkileri oluşturur. Krem ve bej renkleri, her renk ve doku ile uyum sağlar. Bu tonları kullanmak ilerideki değişiklikler için alt zemin oluşturabilir. Kolaylıkla üzerine farklı tonlar uygulayabilirsiniz.

Her mekanda rahatlıkla kullanabileceğiniz renkler olan krem ve bej renkleri koyu tonları rahatsız bir etki oluşturacağından açık tonlarını tercih etmelisiniz. Koyu tonları açık ve canlı tonlar ile kombine ettiğinizde renklerin enerjilerini yutabilir. Bu yüzden sade ve tek objelerde koyu tonları daha anlamlı bir etki verecektir.

 

Kahverengi

Dekorasyonda kullanıldığında doğal ve konforlu bir his verir. Her tonu sıcak bir renktir. Özellikle sütlü çikolata rengi kırlent gibi küçük eşyalarda kullanıldığında ortama  hareketlilik katar. Oturma odanız geniş ise kısa bir duvarınızı kahvenin en sevdiğiniz tonu ile boyayabilirsiniz.

Tatlı tonları daha çok kullanılan bir renktir. Fakat koyu tonları toprak rengi oluşundan dolayı güven verir.

 

Unutmayın ki bütün renkler içinizdedir. Siz hangi rengi hissediyorsanız, o renksinizdir. Size heyecan, mutluluk ve canlılık veren renkleri tanıyın ve renginizi seçin… Mutlulukla…

Bir cevap yazın