Kemik Erimesini Önlemek ve Kemikleri Korumak İçin Sizde Deneyin

İskelet sistemi, vücut ağırlığımız taşıyan, bağışıklık sistemimiz üzerinde büyük etkileri olan oldukça karmaşık bir yapıdır. Bir çok etken kemiklerimizi zayıflatıp hayat kalitemizi düşüren hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden kemik sağlığımıza oldukça dikkat etmemiz gerekir. Bahsedeceğimiz yollar kemik sağlığınızı korumanıza öncelikli olarak büyük faydalar sağlayabilir.

Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak için kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeli ve yeteri kadar D vitamini almamız gerekir.

Kemik erimesinde en önemli etkenlerden biri yaş kabul edilse de, beslenme düzeni, genetik yapı ve travmalar büyük önem taşıyor. Kemik erimesi; kemik kütlesinin kaybedilmesi sonucu ortaya çıkar ve geri dönülemez kemik hassasiyetine sebebiyet verir. Kolay fark edilen bir durum değildir, ancak büyük zararlar ortaya çıktığında fark edilir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir. Beslenme düzeninize dikkat ettiğinizde ve düzenli egzersizler ile desteklediğiniz de kemikleriniz güçlenecek ve olası kemik erimesinden korunmuş olursunuz.

Süt ürünleri tüketmek kemiklerinizi korumak ve güçlendirmek için en iyi yollardan biridir. Süt ürünleri; kemik oluşumu ve güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum açısından en zengin besinlerdir. Eğer laktoza karşı herhangi bir sorununuz yoksa süt ürünlerini günlük yaşantınızda ihmal etmemelisiniz.

Kuru meyve ve Yemişlerde süt ürünleri kadar kalsiyum açısından zengindir ve diğer mineralleri içerirler.Chia çekirdeği, ay çekirdeği, fındık, fıstık, susam ve badem gibi yemişler kalsiyum açısından zengin besin grubundadır.

Yeşil sebzelerde kalsiyum ve kemik sistemi için gerekli olan mineralleri ve kalsiyumu bünyesinde barındırırlar. Örneğin roka, maydanoz, brokoli, kabak, marul gibi sebzelerde yüksek oranda kalsiyum bulunur. Düşük kalorili, serbest radikallerin etkisini en aza indirmeye yardımcı olan antioksidan içerirler.

Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Kemik sağlığınız oldukça zararlılar. Kan dolaşımının temizlenme sürecini değiştirir, bu yüzden ciddi hastalıklara yol açarlar.

En önemlisi D vitamini; Kemik oluşumu ve kemikleri korumak için kalsiyum ne kadar önemliyse D vitamini olmadan yeterinde kemikleri korumuş sayılmayız. Kalsiyum içeren besinler tüketirken yeteri kadar Dvitamini aldığınızdan emin olmalısınız. Gün içinde sadece 15-20 dakikalık güneş görmeniz kemik sağlığı için çok önemlidir. D vitaminini gıdalardan almak çok kolay değildir. Bu yüzden gün içinde muhakak güneşe çıkmalısınız.

Şeker ile vedalaşın; şekerli ve karbonatlı içecekler kandaki asit miktarını arttırarak kemik yoğunluğunu azaltır. Şekerli gıdalar oldukça asidiktir, vücudumuz bu durumu kontrol edebilmek için sistemdeki mineral depolarından kullanır bu durumda kalsiyum esas işlevi için kullanılamayacağından dişlerimiz ve kemiklerimiz yeterli miktarda beslenemez ve zayıflar.

Spor ile sağlığınızı koruyun. Kemik ve eklem sağlınız için düzenli yapacağınız spor aktiviteleri kemiklerinizi güçlendirir ve erken kıkırdak oluşumunu engeller. Yaralanma riskinizi en aza indirir.

Bir cevap yazın