İçeriğinde Kolajen Bulunan Gıdalar

Kolajen; vücutta bulunan bir tür lifli proteindir. Kaslar, kemikler, bağlar, tendonlar gibi vücut dokularının birbiriyle bağ kurmasını sağlar ve bu dokuları destekler. Dokulara sıkılık ve güç verir.

Kolajen , cildi kuvvetli, pürüzsüzlük, elastikiyet ve esneklik ile sağlamak için keratinle çalışır. Yaş ilerledikçe vücutta kolajen üretimi azalır ve vücut sıkılığını kaybetmeye başlar.

Koyu yeşil sebzelerde kolajen üreten maddeler bulunur. Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde lutein adı verilen antioksidan bol miktarda bulunur. C vitamini zengini lahana, ıspanak ve ya kuşkonmaz tüketimi vücutta kolajen ve protein üretimini etkin şekilde arttırabilirler.

Her gün en az iki çorba kaşığı kadar tüketilen fasulye, hiyalüronik asit üreterek yaşlanma karşıtı maddeyi üretmeyi destekler.

Soya ürünlerinde genistein elementi vardır. Kolajen üretim kalitesinin artmasını sağlar ve cildi yaşlandıran enzimlerin engellenmesine yardımcı olur. 

Turuncu ve kırmızı meyveler kolajen üretimini mükemmel şekilde arttıran besinlerdir. İçeriğindeki lycopenes, antioksidan olarak hareket eder ve bu da kolajen üretimini arttırır. Kırmızı biber, pancar ve taze domates, tatlı patates, havuç gibi besinler; antioksidanların cilt altında birikmesini sağlayarak UV koruması oluştururlar.

Cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikaller için kuru erik tüketilmesi öneriliyor. Antioksidanlar serbest radikallerin herhangi bir hasar olmadan etkisiz hale gelmesine yardımcı olurlar. Kuru erik gibi yaban mersini de bu konuda size yardımcı olabilir.

Omega asitleri, kolajen üretimi için ideal ortam oluşturmaya yardımcı olurlar. Sardalya somon gibi balıklar omega yağ asitlerinin en çok bulunduğu besinlerdir. Kaju fıstığı, ceviz, badem ve fındık gibi kuru yemişlerde omega açısından zengin besinlerdir.

Kolajen barındıran kremlere para dökene kadar sağlıklı bir beslenme düzeni ile en doğal yoldan cildinizi ve kemiklerinizi korumak mümkün.

 

 

Bir cevap yazın