Kol ve Omuz Bölgesini Çalıştıran Hareketler

Kol ve omuz bölgesini incelten hareketler, göbek ve basen bölgesi egzersizlerinden daha kolay görünse de daha uzun vadede etki gösterebiliyor. Bunun nedeni kollarda oluşan kalınlaşmanın daha sıkı olması.

Evde uygulayabileceğiniz basit hareketlerle kol ve omuz bölgesini çalıştırabilir; istediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz.

İlk olarak sandalye ile başlayabilirsiniz. Sandalye ile yapacağınız egzersiz özellikle kolun arka bölgesini ve omuzları çalıştırıyor. Başlangıç seviyesinde ayaklarınızı kendinize yakın tutmalısınız. İlerleyen zamanlarda ayaklarınızı düz olacak şekilde topuklarınızın üzerinde ayarlayabilirsiniz.

Bir çok uygulama şekli bulunan şınav hareketi ile vücudunuzun üst bölgesini çalıştırabilirsiniz. Şınav hareketini dirseklerinizi kendinize yakın tutarak etkisini arttırarak uygulayabilirsiniz. Disreklerin vücuda yakın olması sırt bölgesinin şekillenmesi için oldukça faydalı olacaktır.

Kol, omuz ve sırt bölgesi için ağırlıklardan da yararlanabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde düşün ağırlıklar ile başlamak sakatlanma riskinizi azaltarak ileri seviyelerde ağırlıkları arttırarak vücudunuza vereceğiniz şeklin oturması için daha sağlıklı olacaktır. İki elinize de alacağınız ağırlıklar ile omurganız düz olacak şekilde ayarlayın; ayaklar omuz hizasında açık olarak kollarınız tam açılacak şekilde yukarı kaldırın. Hareketi 4 set, 10 tekrar ile pekiştirebilirsiniz.

Ayakta dizlerinizi hafif kırarak biraz öne doğru eğilin. Bacaklarınızla vücudunuzun üst kısmı arasında yaklaşık 60 derecelik açı olması gerekiyor. İki elinizde bulunan ağırlıkları yukarı doğru çekin ve kollarınızı yavaşça aşağı doğru sarkıtın. Bu hareketi 10’atlık tekrarlar şeklinde 4 set yapabilirsiniz.

Kol ve omuz bölgesi için hareketlerinizi çoğaltabilirsiniz.

Ağırlıklar ile kol ve omuz bölgeniz için yapacağınız çalışmaları düzenli tekrar etmeniz durumunda etkisini daha hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın