Bunyon – Ayak Başparmak Çıkıntısı

Bunyon; yani halk arasında ayak başparmak çıkıntısı olarak ta bilinen deformasyona verilen ortak isim. Çoğu kere kadınların daha fazla muzdarip olduğu bunyon sorununun en önemli nedeni olarak topuklu ayakkabı giymek olarak düşünülse de esasen genetik yapının da etkisi olduğu bilinen bir gerçek.

Çoğu topuklu ayakkabı giymeyen kişilerde de sıklıkla bunyon sorununa rastlanabiliyor. Çoğu zaman ağrılı ve yaşam kalitesini düşüren ayak başparmak çıkıntısı estetik görüntüyü bozduğu için herkesin daha fazla rahatsızlık hissetmesine neden oluyor.

Çeşitli ortopedi ve travmatoloji uzmanı ayak başparmak çıkıntısı olarak bilinen deformitelerin çözümü olduğunu söylüyor. Yoğun iş temposunu düşürmek ve ayak yapısına uygun ayakkabılar giymek, ayak sağlığı için çok önemli. Ameliyat ile bunyon sorunundan tamamen kurtulmak ta mümkün.

Ancak ameliyata sıra gelmeden ayak başparmak çıkıntısı olan bunyon sorununu önlemekte mümkün. Ayak başparmak arasına konan makaralar ve lastikler ile bu durumun ilerlemesini önlemenin mümkün olduğu söyleniyor. Ancak durum ilerlediğinde diğer parmaklarında biyomekaniğini bozduğundan erken önlem alınmadığı durumlarda ameliyat son çözüm olarak görülebilir. Buna rağmen basit birkaç çözüm ile ortalama 3 hafta içerisinde hastalar istedikleri ayakkabıları yavaş yavaş giymeye başlayabiliyorlar. Bayanların daha fazla karşılaştığı bunyon sorunu ileri yaşlarda hormonal dengelerin değişmesi sebebi ile kemik yapısının zayıflamasına bağlı olarak deformasyon oranında artışa neden olabiliyor.

Çözümler arasında buz kompresi yer alıyor.  Soğuk geçici olarak sinir uçlarını uyararak ağrının hafiflemesini ve rahatlamanızı sağlayabilir.

 • İnce bir havluya bir avuç buz koyarak 5-10dk kadar ağrıyan bölgeye yerleştirin.
 • 10dk aradan sonra 2-3 defa daha tekrarlayın.

Etkilenen bölgeye günlük masaj yapmak da fayda sağlayabilir.  Masaj kan dolaşımının artmasına yardımcı olur ve rahatlamanızı sağlayabilir.

Masaj yapılması bunyonun boyutunu azaltabilir ve bölgenin rahatlamasına yardımcı olur.

 • Etkilenen alanı sıcak hint, zeytin yada hindistan yağı ile ovabilirsiniz.
 • 10dk botunca kuvvetli bir şekilde masaj yapmanız yeterli olacaktır.

 

Yapacağınız ayak egzersizleri de size bu konuda yardımcı olacaktır. ayak egzersizleri sayesinde ayak esnekliğiniz artar ve cerrahi operasyona gerek kalmayabilir.

Günlük egzersizlerinizle bacak ve ayak kaslarınızı güçlendirerek gelişmekte olan kemik çıkığını önleyebilirsiniz.

 • Bir sandalyeye oturun ve omurganızı sabitleyin. Ayağınızın teki sıkı bir şekilde taban üzerinde yere basıyorken diğer ayak parmaklarınız ile tenis veya golf topu yuvarlayın. Bunu günde 5 ila 10 dakika boyunca tekrarlayın.
 • Sonra el parmaklarını ayak parmakları arasına geçirin. Etkilenen ayağın tabanı avucunuzun içinde olsun. 5 ile 10 dakika boyunca ayağı yukarı ve aşağı doğru sonra ileri ve geri doğru hareket ettirin.
 • Daha sonra ayağınızı 10 saniye süreyle altınıza kıvırın ve 10 saniye boyunca aynı işlemleri diğer ayağınız için yapın. Bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın.

Bunlar, kolayca evde yapabileceğiniz bazı egzersizlerdir. Ayrıca uzmanından öğrenebileceğiniz daha birçok yararlı egzersizler vardır.

Ağrıyı hafifletmek için İngiliz tuzunu deneyebilirsiniz. Epsom tuzu yüksek magnezyum içeriği ile iltihab ve ağrıyla mücadele eder. Ayrıca PH seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Sıcak epsom tuzun ayak çıkığı ile ilişkili yaygın belirtilerin giderilmesinde kullanımı şöyledir;

 • Küçük bir küvetin içine sıcak su dökün.
 • Suya bir avuç Epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Su soğuyana kadar ayağınızı suda bekletin.
 • Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve ılık zeytin veya hindistancevizi yağı ile masaj yapın.
 • Bunu her hafta 3 kez yapın.

Ayrıca bunyon tedavisi için zerdeçalı kullanabilirsiniz. Zerdeçalın temel bileşeni, kurkumin, ayrıca ağrı engelleme özelliğine sahiptir ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Zerdeçal lokal olarak ve aynı zamanda ağızdan da kullanılabilir.

 • Topikal kullanım için, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile bir hamur yapın. Karışımı etkilenen alan üzerine doğrudan uygulayın. Yöntemi birkaç gün boyunca her gün 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Oral kullanım için, bir bardak ılık su veya süt ile 1 çay kaşığı zerdeçalı karıştırın ve günde iki kez için.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra günde 3 kez 400 mg kurkumin kapsül alabilirsiniz.

kaynak; sizdeduyun

 

Bir cevap yazın