Aktif Odun Kömüründen Latte Denediniz mi?Evet!!! Yanlış duymadınız “Aktif odun kömüründen Latte”

Aktif karbon olarak da bilinen aktif kömür, bir çok şey için oldukça faydalı olduğu kanıtlanmış durumda.

  • Yemekten sonra bağırsaklarınızda biriken gazdan ve şişkinlik hissinden rahatsızsanız aktif kömür bu konuda da yardımcı oluyor. Gaza ve şişkinliğe neden olan gazları emerek içine hapseden aktif kömür, sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlıyor. 1985 yılında American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, yemekten 1 saat önce ve yemeğin hemen ardından 1 bardak suyla birlikte 1 adet aktif kömür tableti almak şişkinlik ve gazı azaltıyor.
  • Hafif gıda zehirlenmelerinden sonra aktif kömür kullanmak bir ilk yardım yöntemi olarak doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor. Tedaviye ulaşana kadar geçen sürede hastayı rahatlatan ve riski azaltan etkisi olduğu biliniyor. Ancak aktif kömür kullanımı sadece ilk yardım amaçlı öneriliyor. Eğer kullanacağınız aktif kömür dozunu biliyorsanız hafif gıda zehirlenmelerinden sonra, doktorana gidene kadar rahat etmek için aktif kömür kullanabilirsiniz. Bazı doktorlar, kendi gözetimleri altında verilecek aktif kömürün mide yıkamanın yerine geçebilecek bir yöntem olduğu fikrinde.
  • Kötü kolesterolün yükselmesinin kalp krizinden felce kadar bir dizi ölümcül sonucu var. Aktif kömür, kötü kolesterolü yükselten maddeleri emerek karaciğerin işlevini yerine getirmesine yardımcı oluyor. 1986 yılında, yüksek kolesterol hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada, deneklere 4 hafta boyunca günde 3 defa 8 gramlık aktif kömür kapsülleri verildi. 4 haftanın sonunda yapılan ölçümlerde hastalardaki kötü kolesterol oranının %25 oranında düştüğü gözlemlendi. Ancak aktif kömürü bu amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.
  • Günlerimizi işlenmiş gıdalarla kolaylaştırdığımız bir gerçek. Bu gıdaların içinde bulunan ve istemeyerek de olsa tükettiğiniz kimyasalların olumsuz etkilerinden aktif kömür yardımıyla kurtulabilirsiniz. Aktif kömür, emici özelliği sayesinde sindirim sisteminde bir temizlik ürünü gibi çalışmaktadır. Aktif kömürü, sindirim sistemi temizliğinde kullanmak için, 2 gün boyunca her yemekten 1,5 saat önce 10 gramlık tabletler halinde için. Bu sürede içinde kabızlığı önlemek için bol bol su içmeyi unutmayın.


  • Aktif kömür, böbreklerdeki zararlı kimyasalları temizlediği gibi böbreklerin fonksiyonunun düzenlenmesine de yardımcı olur. 2010 yılında yapılan bir araştırmada diyetleriyle birlikte aktif kömür kullanan yaşlı hastaların kanlarındaki üre miktarının ciddi oranda düştüğü gözlemlendi. Ayrıca, araştırma boyunca hastalardan hiçbirisi acil olarak diyaliz ihtiyacı hissetmedi. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler umut verici olsa da, daha sağlıklı sonuçlar için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.
  • Vücudun toksinlerden arındırılması için uygulanan detoks, aktif kömür kullanımıyla birlikte daha etkin hale geliyor. Zararlı toksinleri emerek hapsetme özelliği olan aktif kömürün detoks döneminde düzenli olarak kullanılması öneriliyor. Ancak kullanacağınız aktif kömürün dozuna karar vermesi gerekenin doktorunuz veya diyetisyeniniz olduğunu unutmayın.

Aktif odun kömürü aslında soğuk sıkım meyve ve sebze suyu satan markaların bazılarında var. Aynı zamanda pizza hamuru, hamburger ekmeği ve hatta dondurma bile yapılabiliyor.

 

kaynak:mynet

Bir cevap yazın