En iyi Aksiyon Filmlerinden Bazıları

Gladyatör (2000)

Vizyon tarihi : 19 Mayıs 2000 (2s 35dk)
Yönetmen : Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Tür : Epik, Macera, Dram, Aksiyon
İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez.

Kill Bill (2003/2004)

Vizyon tarihi2 Ocak 2004 (1s 52dk)
Yönetmen : Quentin Tarantino
Oyuncular:Uma Thurman, Sonny Chiba, Lucy Liu
Tür :Aksiyon, Dram, Gerilim
Ülke :ABD
Birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip bir kadın ölüm çetesi çeşitli büyük suikastlerde aktif rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘kara mamba’ lakaplı, ‘Gelin’ in eski takım arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için haklı sebepleri vardır. Bir arabada hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları anbean hatırlamaktadır. Şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı esaslı bir intikam planı yürütmeye gelmiştir.

Bad Boys 2 – Çılgın İkili 2 (2003)

Çılgın İkili 2 2003 yapımı aksiyon komedi filmi.
Gösterime giriş tarihi: 3 Ekim 2003 (Türkiye)
Yönetmen: Michael Bay
Senaryo: Ron Shelton, Jerry Stahl
Oyuncular: Will Smith, Martin Lawrence, Michael Bay, Gabrielle Union, Jordi Mollà
Miami’li narkotik polisleri geri döndü! Mike Lowrey ve Marcus Bennett, kokusunu aldıkları bir uyuşturucu trafiğini araştırmaya başlıyorlar ve son derece tehlikeli bir uyuşturucu patronu ve uyuşturucu savaşlarının kapısını aralıyorlar. İkili zorlu görevde birbirlerine destek olurlar. Fakat Mike’ın Marcus’ın kız kardeşi ile gönül ilişkisine girmesi, savaşın ortasında bir gerilim yaşamalarına neden olacaktır. Komedi ve aksiyon aynı hızda devam ediyor!..

Crank (2006)

 

Yapım: 2006

Tür: Aksiyon, Suç

Yönetmen: Mark Neveldine

Oyuncular: Jason Statham, Amy Smart, Carlos Sanz

 

Crank – Tetikçi 1 filminin konusunda kiralık bir katil olan Chev Chelios bir telefon ile güne uyanır. Uyku sersemidir ve zorlukla hareket etmektedir. Kalp atışları oldukça yavaştır telefondaki düşmanı Ricky Verona’dır ve telefonda ona zehirlendiğini ve sadece bir saat ömrü kaldığını söyler.

 


Apokalipto (2006)

Vizyon tarihi : 2006
Yönetmen : Mel Gibson
Oyuncular: Rudy Youngblood, Raoul Trujillo, Dalia Hernández
Tür : Macera, Aksiyon, Dram
Ülke : ABD
Maya uygarlığında huzur ve barış dolu bir kabile, Tanrılarına kurban etmek üzere köle arayan savaşçılar tarafından vahşi bir saldırıya uğrarlar. Jaguar Paw, hamile karısını ve oğlunu saklar. Sonrada savaşa devam eder. Bir tutulma, onun yaşamını kurbanlarınkinden ayırır. Artık hayatta kalma savaşı vermek ve ailesini kurtarmak zorundadır.

Casino Royale (2006)

Vizyon tarihi 17 Kasım 2006 (2s 18dk)
Yönetmen Martin Campbell
Oyuncular: Daniel Craig, Eva Green, Mads Mikkelsen
Tür Casusluk, Aksiyon, Gerilim
Ülke ABD, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti
James Bond, 00 olarak ilk misyonuna doğru yola çıkar. Le Chiffre, dünya teröristlerine finans sağlayan adamdır. Montenegro’da bir poker oyununa katılır. Terörist pazarında güvende kalabilmek için parasını geri kazanmak zorundadır. MI6’nın patronu M, Bond’u, Vesper Lynd ile birlikte oyuna göndererek Le Chiffre’nin oyunu kazanmasına engel olmasını ister. Bond, Felix Leiter’den destek alarak ve Vesper’ın da karısı rolünde yanında durmasını sağlayarak kariyerindeki en tehlikeli poker oyununa katılır. Ancak eğer Le Chiffre’e karşı Bond yenilirse, hayatta kalmalarıu mümkün olabilecek midir meçhul.

Son Ültimatom (2007)

Vizyon tarihi : 12 Ekim 2007 (1s 56dk)
Yönetmen : Paul Greengrass
Oyuncular:Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn
Tür : Aksiyon, Macera, Casusluk, Gerilim
Ülke : ABD, Almanya
Jason Bourne Amerika’nın kirli oyunlarına alet ettiği ajanlardan sadece biridir. Tüm dünyadan gizli yürütülen bir projenin kobayı olan ajan, deha zekasına ve üstün derecede bir savaşma yeteneğine sahiptir.
Serinin üçüncü ve son filminde, Jason Bourne kaybolan geçmişinin izini sürmeye devam ediyor. Hafızasının en ücra köşelerinde canlanan parçalı hatıraları birleştirip kim olduğunu öğrenmeye çalışan talihsiz ajan, bu süreçte peşinde olan ‘yaratıcılarından’ kurtulamayacaktır. Bu üstün yeteneklere sahip ajanı bir an önce ele geçirmeye çalışan yetkililer, Bourne’u geçmişinden
alıkoyabilecek midir?


Durdurulamaz (2010)

 

Vizyon tarihi : 12 Kasım 2010 (1s 35dk)
Yönetmen : Tony Scott
Oyuncular: Denzel Washington, Chris Pine, Rosario Dawson
Tür : Aksiyon, Gerilim
Tony Scott’un yönettiği Durdurulamaz, içinde bol miktarda kimyevi madde ve bir vagon dolusu küçük çocuk olan yük treninin kontrolünü kaybederek son sürat şehre doğru yol almaya başlamasını ve tehlike yaratan bu trenin durdurulma hikayesini anlatıyor.

Görevimiz Tehlike 4 (2011)

Vizyon tarihi : 23 Aralık 2011 (2s 13dk)
Yönetmen :Brad Bird
Oyuncular:Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg
Tür : Aksiyon, Casusluk, Gerilim
Ülke : ABD
Bu öyle sıradan bir görev değil. Global çapta olay yaratacak terörist bir bomba saldırısına neden olmakla itham edilince IMF kapatılma noktasına gelir. Ethan Hunt ve arkadaşları, “Ghost Protocol” adı verdikleri yeni bir operasyon ile kimlik değiştirerek bu sefer kendi birimlerini temize çıkartmak için mücadele verecekler. Kimseden yardım almadan, kimseyle iletişimde olmadan. Bu en tehlikeli, en zor görev..

Lucy (2014)

Vizyon tarihi :8 Ağustos 2014 (1s 29dk)
Yönetmen :Luc Besson
Oyuncular:Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi
Tür : Bilimkurgu, Aksiyon
Ülke : Fransa
Tayvan’ın başkenti Taipei’nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret, uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Eğlenmeyi seven, sıradan bir genç kadın olan Lucy, birkaç gece beraber takıldığı Richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş bulur. Vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır!


John Wick (2014)

Vizyon tarihi : 28 Kasım 2014 (1s 41dk)
Yönetmen : David Leitch, Chad Stahelski
Oyuncular:Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen
Tür :Aksiyon, Gerilim
Ülke :ABD, Kanada, Çin
John Wick, emekliye ayrılmış bir tetikçidir. Emekliliğinin tadını çıkarırken karısının yakalandığı amansız hastalıkla hayatı altüst olur. Karısından kendisine kalan en değerli varlığı ve can yoldaşı köpeğidir. Ancak evine dalan üç gangster onu da öldürür. Gansterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov’dur ve John’un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaybedecek hiçbir şeyi de kalmayan John Wick’in tek istediği intikamdır ve New York sokaklarında düşmanlarıyla nefes kesen bir kovalamacanın içine girer.

Hacker (2015)

Vizyon tarihi : 16 Ocak 2015 (2s 13dk)
Yönetmen :Michael Mann
Oyuncular:Chris Hemsworth, Tang Wei, Leehom Wang
TürGerilim, Aksiyon
Ülke : ABD
Siber suç dünyasının global çapta ele alan film, izinli bir mahkum ile onun Amerikalı ve Çinli ortaklarını merkezine alıyor. Chicago’dan Los Angeles, Hong Kong ve Jakarta’ya kadar uzanan üst düzey bir siber suç ağının karanlık yüzünü beyazperdeye taşıyan filmin yapımını ve yönetmenliğini Michael Mann üstlenirken, filmin zengin oyuncu kadrosunda Chris Hemsworth, Viola Davis, Tang Wei ve Wang Leehom yer alıyor.

Mad Max: Fury Road (2015)

Vizyon tarihi :15 Mayıs 2015 (2s 0dk)
Yönetmen :George Miller
Oyuncular:Tom Hardy, Charlize Theron, Zoë Kravitz
TürAksiyon, Bilimkurgu
Ülke :Avustralya, ABD
Post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi “Mad Max” filmlerinin ardındaki usta yönetmen George Miller’ın bir kez daha yönetmen koltuğunda oturduğu Mad Max: Fury Road geri dönüyor! Charlize Theron ve Tom Hardy’nin rol aldığı film, serinin dördüncü bölümü. Filmin diğer başrollerinde; Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Nathan Jones, Josh Helman, Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough, Zoë Kravitz yer alıyor. Zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de bir şekilde kendini Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasında bulur….

Bir cevap yazın