Patlıcanın Faydaları
Patlıcan sebzesi beden sağlığı için çok faydalı bir besindir. İçerdiği mineraller ve vitaminlerle akşam yemeklerinizde sıklıkla yer verebileceğiniz patlıcan; A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve sodyum açısından da çok zengin bir besindir. Kızartılmadığı sürece kalori miktarları da diğer sebzelere göre oldukça az. Salatalarınıza, yemeklerinize katarak hem lezzetinden hemde içeriğindeki vitamin ve minerallerden faydalanmış olursunuz.

Patlıcan aynı zamanda patlıcan vücudunuzun geceleri karaciğer detoksu yapmasını sağlar.

Patlıcanı haftada en az üç kez akşam yemeğinde yerseniz, kolesterol düzeyleriniz zaman geçtikçe azalacaktır.

Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk hissi verir.

İçeriğindeki zengin potasyum, B6 vitaminİ gibi çeşitli vitamin ve mineraller sağlıklı kalp için olmazsa olmazlardandır. Aynı zamanda patlıcandaki antioksidanlar, kan basıncınızı düşürmeye ve vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.


Vücutta demir seviyesinin düşük olması bir çok hastalığa ve sağlık problemine neden olabiliyor. Bunun yanında vücutta demir miktarının çok fazla olması da sağlık sorunlarına neden olur. İşte bu yüzden diğer bir çok maddelerde olduğu gibi, demir seviyesinin de sağlıklı seviyelerde olması gerekmektedir.. Patlıcanın içerdiği nasunin vücutta fazla demirin emilimini sağlar. Bunun dışında serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayan patlıcan,  bir çok açıdan sağlığımızı korur.

Patlıcan tüketmek için bir çok nedeniniz oldu. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın