Bronşit ve Tedavi Yöntemleri
Illustration depicting bronchitis, a disease in which the mucous membranes of the bronchi (airways in the lungs) become inflamed and clogged with mucus. There are two types: acute and chronic. The former is usually the result of a cold or viral infection, and the latter is often the result of smoking tobacco or long-term exposure to air pollution.

Bronşit, akciğer iltihabı ile bağlantılıdır ve grip veya soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonu takiben ortaya çıkabilir. 2-3 günden bir kaç haftaya kadar sürebilir ve ıslak veya kuru öksürükle birlikte görülür. Bronşitin diğer belirtileri arasında akciğerlerde mukus birikimi, ateş, boğaz ağrısı ve yorgunluk yer alır. Dinlenme bronşit tedavisinde kullanılan ilk kullanılan yöntemdir. Yeterince dinlenip bazı gıdaları arttırarak hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Akut Bronşitin nedeni 2 başlık altında toplanır bunlar: Mikroorganizmalar ve fiziksel etkenlerdir.

Mikroorganizmalar: Soluk borusu ve bronşların iltihabı diğer hava yolu enfeksiyonları.

Fiziksel etkenler: Zehirli gazlar, sigara kullanımı , egzozlardan çıkan dumanlar fiziksel etkenlerin en çok bilinen nedenlerindendir.

Akut bronşit, çoğunlukla tedaviye gerek duymadan iyileşebilir durumdadır. Doktorunuzun verdiği ilaçları ve tedavi yollarını takip ettiğiniz sürece kısa sürede düzelme sağlayabilir. Çoğunlukla akut bronşitte antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Enfeksiyon durumlarında bronşitin kronik hal almaması için semptomatik tedavi kullanılır.

Kronik bronşit, doğru tedavi edilmeyen akut bronşitin ilerlemesi ile oluşur. Özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği egzoz dumanına maruz kalma, yaz sıcaklarında klimalı ortamlarda fazla vakit geçirme ve dikkatsizlik büyük ölçüde kronik bronşiti tetikler. En önemli nokta kronik bronşit hastayı çok fazla rahatsız etmez, bu yüzden ilerleyen dönemlerde koah kadar ağır hastalıkların öncüsü olur.

Bronşit rahatsızlığından korunmak için; nemli ve tozlu ortamlardan kaçınılmalıdır. Solunum yolu enfeksiyonu ile daha sık görüldüğünden grip aşılarını aksatmamalısınız.  Havası temiz ortamları tercih etmelisiniz. Klimaların bakteri ürettiğini unutmayın. Düzenli filtrelerinin temizliğini yaptırın.

Bronşit için Önerilen Doğal Tedaviler

Sarımsak: Sarımsak bakteriyel ve viral enfeksiyonları geçirmek için kullanılabilecek doğal bir antibiyotiktir. Hastalık sırasında sarımsak tüketimi arttırılarak vücuda enfeksiyonla mücadelesinde destek olunabilir. Sarımsakta bulunan “quercetin” adı verilen kimyasal madde akciğer dokusu iltihabına neden olan enzimleri baskılar.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını en aza indirerek akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu tür mantarlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve viral hücreleri yok etme becerisini arttırır.

Nane: Nane bronşit tedavisine direk etkili değildir ancak hastalık nedeniyle yaşanan belirtilerin hafifletilmesi için kullanılabilir. Nane içinde bulunan mentol akciğerlerdeki mukus birikimi kırıp, öksürük yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Zencefil
: Zencefil geleneksel olarak ishal, hazımsızlık ve mide ağrısı gibi gastrointestinal semptomların tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte iltihap önleyici özelliği ile özellikle akut bronşit tedavisinde kullanılabilir. Özellikle kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil çayı ve nane çayı içebilirsiniz.

C Vitamini:
 Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bronşitten daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir. C vitamini yönünden zengin kırmızı biber, maydanoz, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli, Brüksel lahanası, kivi, portakal ve çilek gibi gıdaları hastalık döneminde daha fazla tüketebilirsiniz. Ekstra C vitamini için doktorunuza danışarak C vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın