Glukozamin Kondroitin ve MSM

Glukozamin

Glukozamin sülfat, insan vücudunda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaltır. Eklemler etrafındaki sıvı içindedir. Glukozamin doğadaki diğer yerlerde de bulunur. Örneğin, diyet takviyelerine konan glukozamin sülfat genellikle kabukluların kabuklarından hasat edilir. Diyet takviyelerinde kullanılan glukozamin sülfat her zaman doğal kaynaklardan gelmez. Aynı zamanda bir laboratuarda da yapılabilir.

Glukozamin sülfat, glukozamin hidroklorür ve N-asetil-glukozamin gibi farklı şekillerdeki glukozamin vardır. Bu farklı kimyasalların bazı benzerlikleri var; Bununla birlikte, bir diyet takviyesi olarak alındığında aynı etkileri olmayabilir. Glukozamin üzerine yapılan bilimsel araştırmaların çoğu, glukozamin sülfat üzerinde yapılmıştır. Bu sayfadaki bilgiler, glukosamin sülfat ile ilgilidir. Diğer glikozamin formları hakkında bilgi için, her biri için özel sayfalara bakın.

Glukozamin içeren besin takviyeleri sıklıkla ek katkı maddeleri içerir. Bu ek bileşenler sıklıkla kondroitin sülfat, MSM veya köpekbalığı kıkırdağıdır. Bazı insanlar, bu kombinasyonların sadece glikosamin sülfatı tek başına almaktan daha iyi çalıştığını düşünüyor. Araştırmacılar şimdiye kadar ek maddelerin glukozamin ile birleştirilmesinin herhangi bir fayda sağladığına dair hiçbir kanıt bulamadılar.Kondroitin

Kondroitin sülfat, normalde kıkırdağın vücuttaki eklemler etrafında bulunan bir kimyasal maddedir. Kondroitin sülfat genellikle köpekbalığı ve inek kıkırdak gibi hayvansal kaynaklardan üretilir.

Kondroitin sülfat osteoartrit için kullanılır. Genellikle manganez askorbat, glukozamin sülfat, glukozamin hidroklorür veya N-asetil glukozamin gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanılır.

Kondroitin sülfat, HIV / AIDS, kalp rahatsızlığı, kalp krizi, zayıf kemikler (osteoporoz), egzersiz sonrası göğüs kanseri, asit reflüsü, yüksek kolesterol, kas ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklanan eklem ağrısı, mesane rahatsızlığı adı verilen ağız yoluyla alındı. interstisyel sistit, Kashin-Beck hastalığı adı verilen kemik hastalığı ve kaşıntılı ve pul pul deri (sedef hastalığı). Kondroitin sülfat, demir eksikliği anemisinin tedavisinde demirle birlikte kullanılan bir komplekste de kullanılır.

Kondroitin sülfat kuru gözlerde göz damlası olarak bulunur. Buna ek olarak, katarakt ameliyatı sırasında ve nakil için kullanılan korneanın korunması için bir çözüm olarak kullanılır. Bu kullanımlar için FDA tarafından onaylanmıştır.

Osteoartritli bazı insanlar, glukozamin sülfat, köpek balığı kıkırdak ve kafur ile birlikte kondroitin sülfat içeren ağrı için merhemler veya cilt kremleri kullanır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Chondroitin‘in, osteoartritin semptonlarını azalttığı ve ilerleyişini yavaşlattığı veya tersine çevirdiği belirlenmiştir. 

MSM

Metilsülfonilmetan (MSM), yeşil bitkiler, hayvanlar ve insanlarda bulunan kimyasal bir maddedir.
MSM’yi ağız yoluyla alınır ve kronik ağrı, osteoartrit, eklem iltihabı, romatoid artrit, osteoporoz, eklem çevresindeki iltihap (bursit), tendinit, tendon çevresinde şişme (tenosinovit), kas iskelet sistemi ağrısı, kas krampları, sertleştirilmiş skleroderma, yara dokusu, gerilme izleri, saç dökülmesi, saç dökülmesi, güneş / rüzgar yanmasına karşı koruma, göz iltihabı, ağız hijyeni, diş eti hastalığı, yaralar, kesikler ve aşınmalar / yara iyileşmesini hızlandıran cilt durumlarda kullanılır.

Alerjileri, kronik kabızlık, “ekşi mide”, ülserler, divertiküloz, premenstrüel sendrom (PMS), ruh hali yükselmesi, obezite, zayıf dolaşım, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol denilen bağırsak hastalığının hafifletilmesi için MSM kullanılabilir. Ayrıca, tip 2 diyabet, karaciğer sorunları, Alzheimer hastalığı, amfizem ve pnömoni dahil akciğer bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu, otoimmün bozukluklar (sistemik lupus eritemli), HIV enfeksiyonu ve AIDS ve kanser (meme kanseri) kontrolü için ağızdan alınır ve kolon kanseri) gibi sorunlar için de uygun görülebilir.

MSM ayrıca, göz iltihabı, mukoza zarfında yanma, temporomandibular eklem (TMJ) sorunları, bacak krampları, migren, baş ağrısı, kalıntı, Trichomonas vaginalis ve Giardia dahil barsak ve ürogenital yolların paraziter enfeksiyonları, maya enfeksiyonu, böcek sokması, radyasyon zehirlenmesi ve bağışıklık sistemini yükseltme için uygundur.Bir cevap yazın