Ters Plank ile Postur Düzeltme
Postur;  iskelet sistemimizin doğru duruş şekline verilen isimdir. Tıp dilinde postür(duruş), vücut kısımlarının diziliş ve düzenine denir. Vücudumuzun duruşu, duygusal durum, vücut tipi, alışkanlıklar, kalıtım ve kas dengesi gibi birçok faktör tarafından belirlenir. Postür statik veya dinamik olarak ikiye ayrılır. Oturma, ayakta durma, yatma sırasında vücudun duruş şekline statik postür (sabit duruş), hareket esnasında vücudun duruş şekline ise dinamik postür (hareketli duruş) denilir.

Doğru postur baş ve göğüs dik, çene, karın ve kalça içe çekik, dizler düzgün ve ayak araları 15 cm aralık olacak şekilde ayakta durmaktır. Doğru posturde kaslar arasında dengeli bir bağlantı vardır. Bu da omurga üzerine binen yükü azaltır.
 

Ters plank hareketi ile hem postürünüzü düzeltebilirsiniz hem de zayıflamak için daha etkili ve kolay bir yöntem kullanmış olursunuz. Çok yaygın olmamasına rağmen çok etkili bir plates hareketidir. Plates yapmak, postürünüzü büyük ölçüde düzeltecektir. Tabii düzenli spor yapmayı atlamamalısınız.

Kalçanın daha aktif rol oynadığı ve karın merkezli kas gruplarını çalıştıran bir hareket olan ters plank, postürünüzü düzeltmek için en basit hareketlerden. İhtiyacınız olan tek şey kendinize vakit ayırmak.Bir cevap yazın