Kıkırdak Nasıl Yenilenir?Eklem kıkırdağının kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur. Kıkırdak zarar gördüğünde vücut bunu onaramaz ve hareket sisteminde ciddi sorunlara yol açar.
Kıkırdak yediğiniz besinlere göre kendini yenileyebilir. Yeterli ve uygun beslenme ile kıkırdak dokusunun yenilenmesi sağlanabilir. Hızlı kıkırdak yenilenmesi için en önemli amino asitlerden biri lisin, kalsiyum emiliminden ve zarar görmüş bölgeyi onaran kolajen (kıkırdak tutkalı) üretiminden sorumludur. Kolajen aynı zamanda cildinizin görünümünü ve tendon dayanıklılığını geliştirir. Vücudunuzun kıkırdağı onarmasına yardımcı olmak için yapmanız gereken şey vücudunuzdaki her 1 kilo için 12 miligram lisin tüketmektir.

Yüksek seviyede lisin içeren besinler olarak; Bakliyatlar, kırmızı et, bira, bira mayası, sazan balığı, yumurta, soya, peynir, jelatin, kuruyemişler tüketebilirsiniz.
C vitamini içeren besinler vücudun savunma sistemini harekete geçirmek için çok önemlidir. C vitamini eksikliği iyileşmeyi kötü etkileyebilir. Dahası, insanların vücutlarındaki problemleri düzeltmeye devam edebilmeleri için günde 75 miligram C vitaminine ihtiyacları vardır.
İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunan besinler; Kivi, portakal, çilek ve limondur. Turunçgiller de dizdeki kıkırdağın güçlenmesine yardımcı olabilir. C vitamini için çok iyi kaynaklardır. C vitamini kolajen üretiminde kullanılır. Kolajen ise sağlıklı tendonların ve bağ dokunun bir parçasıdır. Eksikliği eklem ağrısına yol açabilir. C vitamini ayrıca gut hastalığı riskini düşürür. Gut hastalığı eklemlerde çok fazla ürik asit birikmesi sonucunda görülen bir artrit türüdür. Portakal, greyfurt, mandalina ve bunların suları, küçük taneli meyveler, dolmalık biberler, soğan ve domates iyi C vitamini kaynaklarıdır.

Ayrıca dizlerdeki kıkırdağı doymuş yağ alımını azaltarak güçlendirebilirsiniz. Fasulye ve tofu gibi yağsız proteinlerin doymuş yağ oranı düşüktür. Kronik enflamasyonu azaltan omega-3 içeriğiyle deniz ürünlerinin ekstra faydaları olabilir. Somon, ton balığı, sardalye, karides, istiridye, deniz tarağı omega-3 açısından zengindir. Yağlı balıklar ayrıca D vitamini kaynağı olduklarından romatoid artrit riskini de azaltırlar.Yemişler ve yer fıstıkları E vitamini içeriğiyle kıkırdaklarınızı güçlendirebilir, bu da romatoid artrit görülme riskini düşürür. Günlük rafine nişasta ve şeker alımı kısıtlanmalıdır. Köpek balığı kıkırdağı, glukozamin veya kondroitin günlük takviyeler olarak alınabilir.

Glucosamine-Kondroitin -Msm üçlüsü kullanıldığında çok güçlü bir etki verecektir. Glukozamin destekleri tavuk kemiği iliği,istakoz,karides ,yengeç gibi deniz ürünleri kabuklarından yapılıyor.Yaş ilerledikçe vucudumuzda glukozamin üretimi azalır. Ağız yolu ile alınan glukozamin desteği eklem kıkırdağının onarımında yararlı olmaktadır.

JELATİN

Jelatin, hayvansal ürünlerden yapılmış bir proteindir.

Jelatin, kilo kaybı ve osteoartrit, romatoid artrit ve kırılgan kemiklerin tedavisinde (osteoporoz) kullanılır. Ayrıca kemiklerin, derzlerin ve tırnakların güçlendirilmesi için kullanılırlar. Jelatin aynı zamanda saç kalitesini iyileştirmek ve egzersiz sonrası ve sporla ilgili yaralanmalardan sonra iyileşmeyi sağlamak için de kullanılır.

Bir çok doktorun hastalarına Jelibon verdiğini biliyormusunuz?

Jelatin(gelatin), memelilerin dokularında, kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında bulunan ve bir protein olan kollagenden çıkartılan bir protein maddesidir. Hayvanların(çoğunlukla sığır ) deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilir.

  • Jelatin çoğunlukla tavuk , koyun , balık , sığır vb. hayvanların kemik ve bağ dokusu kaynatılarak evde de yapılabilir .
    Piyasada satılan jelatinler ya hayvan postlarına asit uygulanılarak ( A tipi jelatin ) ya da boynuz ve kemikleri alkali maddelerle işlenerek ( B tipi jelatin ) elde edilirler ve evde elde edeceğiniz jelatine göre çok daha sağlıksızdırlar.Bir cevap yazın