Her gün Karabiber Tüketmenin Faydaları

Karabiber en yaygın olarak kullanılan baharatlardan biridir. Potasyum, magnezyum ve demir açısından zengin sayılan karabiber K ve C vitaminleri içermektedir. Bunun yanında A vitamini deposu olduğunu söylemek mümkün. Düzenli olarak karabiber tüketimi bünyenin ihtiyaç duyduğu A vitamininin büyük bir kısımını karşılayabilir.

Karabiberin içeriğinde bulunan piperin ismindeki madde kullandığınız ilaçların emilimini hızlandırıyor. En iyisi de piperinin etki etmesi için tüketmeniz gereken karabiber miktarının fazla olmaması.  • Sindirim Sitemine İyi Gelir

Karabiber, mide asidi salınımını dengeler ve bağırsaklarda iltihap önleyici görevi görür. Ülser riskini de azaltır. Karabiber ayrıca gıda tüketimi öncesi bir uyarı olarak hidroklorik asit salgılayarak sindirim sürecini kolaylaştırır ve bağırsak ve mide ile ilgili hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

  • Doğal Antibiyotik Karabiber:

Karabiberin içerdiği bol ve kaliteli  C vitamini  sayesinde doğal antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde karabiber bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltırken, özellikle serbest radikallerin etkisini kırmakta ve bünyeye verdiği hasarı gidermektedir.  • Zerdeçal ve  Karabiber

Zerdeçalın içinde bulunan kürkümin maddesi vücudumuz için çok önemlidir. Ancak vücudumuz kürkümini kendi başına ememez.  Karabiber de burada devreye giriyor ve emilimi sağlıyor. Yemek yaparken zerdeçal ve karabiberi bir arada kullanmalısınız.

  • Ağrı Kesici 

Karabiberde bulunan piperin isimli madde ağrı kesicilerin etkisini arttırır. Böylelikle daha az dozda ağrı kesici alabilirsiniz ve daha az yan etkiyle karşılaşırsınız.

  • Öksürük ve Soğuk Algınlığına Karşı:

Karabiber aynı zamanda öksürük ve soğuk algınlığına karşı iyi gelmektedir. Karabiber, antibakteriyel özelliği ile solunum bozukluklarının tedavisi için ilaçlarda ve tıp alanında kullanılmaktadır. Bunun dışında grip hastalığının da hızla atlatılmasına yardımcı olabilir. Hastalık esnasında çorbaya, veya hatta çaya veya ıhlamura katılarak tüketilebilir.style=”display:inline-block;width:300px;height:250px”
data-ad-client=”ca-pub-4211669196458912″

  • Diş Eti Sağlığı ve Dişler 

Yine piperin, dişeti sağlığı için önemlidir. Dişetlerini sağlığına kavuşturarak diş kaybını önler.

Yemeklerden alınan vitaminlerin emilimini hızlandırarak vücudun daha fazla B,C vitaminleri ve selenyum almasına yardımcı olur.

  • Antidepresan Olarak Karabiber

Modern dünyanın insanlığa getirdiği en önemli hastalıkların bir taneside stres ve depresyondur. Sürekli olarak değişen sosyal şartlar ve eğilimler insanlarda farklı hastalıkların meydana çıkmasına neden olmuştur. Karabiber özellikle ruhsal hastalıkları tetikleyen stresle mücadele edebilen etkili bir antidepresandır. Bunun bir sonucu olarak ayrıca bileşsel kapasiteyi arttırır.

Kaynak; faydavezaralari

Bir cevap yazın