Melisa Otunun Faydaları ve Zararları – Melisa Çayı

Limon melisa, oğul otu, kovan otu olarak da bilinen melisa bitkisi binbir derde deva olan sağlığa çok faydalı bir bitkidir. Melisa çayının faydaları saymakla bitmez sinirleri yatıştırır, stresi giderir, sindirim sistemini rahatlatır, uykusuzluğa iyi gelir, zayıflamaya, boy uzatmaya yardımcı olur, antiviral ve antimikrobiyal, ağrı kesici ve antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
Melisa Çayının Faydaları

 1. Sinirleri kuvvetlendirir, doğal sakinleştiricidir, depresyonu önler.
 2. Hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde çok etkilidir.
 3. Melisa çayı vücudu rahatlatıp baş ağrısına şifa olur.
 4. Araştırmacılara göre melisa yaprakları antibakteriyel ve antiviral bir bitkidir, bu özelliği ile hastalıklarla mücadele eder, hastalanmayı önler.
 5. Melisa çayı öğrenme yeteneğini ve algılamayı güçlendirir. (Melisa içerisinde bulunan maddelerden biri olan rozmarinik asitin beynin öğrenme ve algılama işlevlerini desteklediği bilimsel çalışmalar ile tespit edilmiştir.)
 6. Melisa vücuttaki hormonların dengeli çalışmasına yardımcı olur, böylece adet düzensizlikleri ve adet sancılarının giderilmesinde etkilidir.
 7. Melisa çayı spazmolitik (spazm gideren) özelliktedir,  krampları geçirir ve kramp oluşumunu engeller. Bundan dolayı normal zamanlarda veya regl döneminde kramp sorunu yaşayan kadınlar için çok faydalıdır.
 8. Melisa çayı içerdiği madensel tuzlar ve yağlar sayesinde cildi tazeler, yaşlanmasını geciktirir ve ince kırışıklıkları giderir. Bu çay ayrıca cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.
 9. Melisa çayı Alzheimer hastalığı yani bunamayı önler. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından Alzheimer hastalığının yönetimi konusunda onay verilen ilaçlar arasında iki adet tıbbi ve aromatik bitkisel ürün de bulunmakta olup, bunlar M. officinalis (Melisa otu) ve Salvia officinalis (Adaçayı) ’dir.
 10. Melisa çayı içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yorgunluğun giderilmesinde önemli rol oynar. Kişinin kendini zinde ve dinç hissetmesini sağlar.Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayı yapacağınızı bildirip aktardan melisa yani oğul otu bitkisi satın alın. 1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın, ocaktan alıp içine 1 tatlı kaşığı melisa otu atıp 3-5 dk demlemeye bırakın. Daha sonra sıcak sıcak için….

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Melisa Çayı İle Boy Uzatma Kürü Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle haftada en az üç kez torik, palamut, uskumru, kefal gibi balıklardan tüketmelisiniz. Ve bu balıkların sırt kısmında yer alan siyah etli kısmı da mutlaka tüketmelisiniz. Bunun haricinde gece yatmadan önce mutlaka ev yapımı olan bir kase yoğurdu da yemeyi ihmal etmemelisiniz.

Malzemeler:

 1. Melisa çayı
 2. Biberiye

Hazırlanışı:

Yukarıda malzeme listesinde yer alan iki çay türü kız ve erkekler için ayrı ayrı kullanılması gerekir. Melisa çayını bir su bardağı kaynamış suyun içerisinde bırakın ve bu şekilde yaklaşık on dakika kadar demlenmesini bekleyin.Erkekler için ise biberiye çayını bir bardak kaynamış suyun içerisine birkaç tutam biberiye atın. Bu şekilde on dakika demlenmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra bu karışımı için. Ancak bu karışımı haftada bir içmelisiniz.

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

 1. Melisa çayı bazı kişilerde alerjiye neden olup ciltte döküntü, şişme, kızarma gibi sorunlara yol açabilir.
 2. Melisa çayı çeriğindeki uçucu yağlar sebebi ile karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlara zararlı olabileceğinden bu kişiler melisa çayını doktora danışmadan içmemelidir.
 3. Melisa çayı kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip onların etkinliğini artırabilir veya azaltabilir.
 4. Glikom hastalığı bulunan kişiler mutlaka doktoruna danışarak bu çayı içmelidir.
 5. Melisa çayı bazı kişilere dokunup baş ağrısı yapabilmektedir.
 6. Melisa çayı, ameliyat sırasında veya sonrasında diğer ilaçlarla etkileşime girip uyku durumuna neden olabilir. Ameliyat olmadan 2 hafta öncesine kadar melisa çayı içmeyi kesmelisiniz.

Kaynak:mavikadin


Bir cevap yazın