Oolong Çayı ile Zayıflayın

Son zamanlarda populerliği iyice artan oolong çayı; Çin, Tayvan ve Japonya’da geleneksel olarak tüketilen bir çaydır.

Siyah ve yeşil çay gibi Camellia sinensis bitkisinin yaprakları ve tomurcuklarından yapılan, kısmen oksitlenmiş ve kısmen fermente edilmiş bir çay çeşididir. Oolong çayının ismi Çinceden gelir; “kara ejderha çayı” anlamına gelmektedir.

Oolong Çayı; zayıflamak haricinde kan şekeri ve kolesterolü düşürmek için de kullanılıyor.

Kalp hastalıklarından korunmak, cilt sağlığı, toksinlerin atılması, cildin görünümünü geliştirir, antioksidan bakımından zengindir.

Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimini engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur.Çayın içeriğinde bulunan polifenoller; ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlar. Günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor.

Farklı bir tür antioksidan olan kateşinlerin bazı durumlarda kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı belirtilmektedir. Kateşin bakımından zengin olan oolong çayı bu özelliği ile çeşitli kanser araştırmalarında da kullanılıyor.

Güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildinizi yenileyebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Bu kadar etkili faydaları olan Oolong çayının yan etkileri de mevcut. Ne için olursa olsun her zaman araştırma yaparak kullanacağınız alternatiflere dikkat etmelisiniz.
-Oolong çayı, kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir.
-Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
– İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.
-Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.

Oolong çayı nasıl yapılır?

Çayı mutlaka pirselen demlikte demlemelisiniz. Oolong çayını demleyeceğiniz demliği sabun kullanmadan duru su ile temizlemeye özen gösterin.

Çayı demleyeceğiniz demliğe 2 çay kaşığı kadar Oolong çayı koyun ve yaklaşık 150 – 200ml kadar kaynar su dökerek iyice çalkalayın ve dökuün. Çayın tozunu almak için uyguladığınız işlemden sonra yeniden üzerine 200ml kadar kaynar su dökerek 10dk kadar demlenmeye bırakın. Demlenen Oolong çayını başka bir kaba boşaltın. Çayı ılık olarak içtiğinizde tadını daha iyi alabilirsiniz.

Demlikte kalan çay tanelerini 7 defa daha demleyebilirsiniz. 3. Demlemeden sonra çayın tadını daha iyi alacaksınız.

Oolong çayını ‘yan etkilerini göz ardı etmeden’ günde bir kaç defa tüketebilirsiniz.
Kaynak:faydalıcaylar

Bir cevap yazın