Diş Eti Çekilmeleri İçin Bitkisel Çözümler

Tıp dilinde gingival resesyon olarak tanımlanan diş eti çekilmesinin farklı farklı bir çok sebebi olabilir. Diş eti çekilmesi önlem alınmadığı sürece diş köklerinin çürümesine ve enfeksiyona bağlı diş dökülmelerine sebep olabiliyor. Diş eti çekilmelerinin sebepleri olarak; genetik faktörler, yaşlılık, hormonel sebepler, dişlerin sert fırçalanması, periodontal hastalıkları sıralayabiliriz.
Diş eti çekilmelerine karşı bitkisel çözümler

Aloe Vera

Aloe, anti-bakteriyel bir maddedir. Aloe vera bitkisini keserek içinden elde edeceğiniz jeli parmağınıza alarak diş ve dişetlerinize 2-3 dakika masaj yapın ve ağzınızı ılık su ile durulayın. Diğer bir yol ise, sabah kalktığınızda ve akşam yatarken yarım su bardağı suya katacağınız aloe vera jel ile ağzınızı çalkalamaktır. Aloe vera bitkisi internet üzerinden yahut bitki satan yerlerden satın alabilirsiniz. Aloe vera jelleri veya aloe vera diş macunları da yardımcı olabilir. Aloe vera ile sabahları gargara yapabilir veya yemeklerden sonra diş macunu kullanarak diş etlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Kekik

Kekik diş eti çekilmesini durduran, diş eti çekilmesine bitkisel çözüm olan maddelerdendir. Bir bardak suyu cezvede kaynatın ve içine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik atıp 5 dk daha kısık ateşte kaynatın. Soğumaya bırakıp süzün. Günde 3 kez bu su ile gargara yapmaya devam edin. Her gün 2 tatlı kaşığı kekik ile yeni karışım hazırlayın.

 Susam Yağı

Bir su bardağının üçte biri miktarda susam yağını ağzınıza alın ve bunu tüm diş, damak ve diş etlerinizde dolaştırın. Diş etlerinizin eski sağlığına kavuşmasına da yardımcı olur.  Bu yöntem dişeti çekilmelerini durdurduğu gibi diş çürümelerinin de önüne geçer.

Karanfil

Eskiden ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfil aynı zamanda diş ağrılarına da iyi gelebilir ve antiseptik bir bitkidir. Antimikrobiyal özelliğinden dolayı ağız sağlığında etkilidir. Diş eti çekilmesine şifa görmek için her yemekten sonra 2-3 diş karanfili ağzınıza alıp çiğneyebilir veya karanfil yağı ile dişlerinize masaj yapabilirsiniz. Karanfil yağını kullanırken dikkatli olmalısınız, zira ağzınızda kısa süreli uyuşukluk yapabilir.

Limon Yağı

Limon yağı kullanımı, antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı ağız sağlığında etkili bir uygulamadır. Doku onarımı etkisi de vardır. Parmağınız yardımı ile limon yağını diş ve diş etlerinize 3-4 dakika masaj yaparak yedirin. Limonun asidik yapısı nedeniyle devamlı kullanımı diş minelerine olumsuz etki edebildiğinden haftada 2-3 defa kullanmanız yeterlidir. Limon yağını aktarlardan satın alacağınız gibi kendinizde evde yapabilirsiniz. Limon yağını internet üzerinden yahut aktardan temin edebilirsiniz.
Yeşil Çay

Yeşil çayı unutmamak gerek. içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde diş eti çekilmesinde faydalanabileceğiniz etkili, doğal bir içecektir. Diş eti çekilmesinden muzdaripseniz günde 3-4 bardak içebilirsiniz.

Hardal Yağı

Hardal yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı ağız, diş ve diş eti sağlığında etkili olan bitkisel bir yardımcımızdır. Bir tatlı kaşığı hardal yağını sol avucunuza dökün ve üzerine bir tutam tuz serpin. Sağ elinizin işaret parmağı ile bu yağı diş ve diş etlerinize masaj yaparak yedirin. 5 dakika uyguladıktan sonra ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu masajı günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.Bir cevap yazın