Milli Eğitim Bakanlığından “Kahve ve Barista” eğitimiTüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kahve kültürü yaygınlaşıyor ve ürün çeşitliliği artıyor. Buna bağlı olarak ülkede yerli ve yabancı kahve markalarının yatırımları ve şubeleşme çalışmaları da hızlanıyor.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre Bakanlık, kamuoyunun talep ve beklentileri doğrultusunda çeşitli kurslara yönelik eğitim programlarını geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, sektörden gelen talepler doğrultusunda Bakanlığa bağlı kurs programlarına bir yenisi daha eklendi.Özel kurslarda uygulanmak üzere hazırlanan Profesyonel Kahve ve Barista Eğitimi Kurs Programı, Talim ve Terbiye Kurulunun kararı ile onaylandı. Program, sektörün ihtiyaç duyduğu farklı tat, kıvam ve aromalarda kahve hazırlanması ve kahveyi talep doğrultusunda sunabilecek nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı içeriyor.

Program ile Türkiye’deki özel kurslarda profesyonel kahve ve barista eğitimi verilebilecek, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirilmesi ve sertifikalandırılması yapılabilecek. Özellikle turizm sektöründe bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli personelin yetiştirilmesi, hem turizmin gelişmesine hem de ülkedeki istihdamın artmasına önemli katkılar sağlayacak.

Kaynak:NTV
Bir cevap yazın