Fibromiyalji ve Gluten Arasındaki Bağ

Fibromiyalji sürekli halsizlik ve kas ağrıları ile iliskilendirilen muayenelerde ilk seferde belirlenemeyen bir hastalıktır. Fibromiyaljik sorunlar yaşayan kişiler vücutlarında gerginlik ve hassasiyet hissederler; ayrıca baş ağrısı ve el ve ayaklarda karıncalanma gibi diğer belirtilerle de karşılaşabilirler.

Kronik ağrılar ile devam eden hastalıkta kadınların erkeklere oranla 10 kat daha fazla etkilendiği fibromiyaljik ağrilardan toplumun yuzde 3 lük bölümü etkilenmektedir. Fibromiyalji ile ilgili bilimsel araştırmalar devam ederken, yapılan araştırmalar beslenmede gluten e dikkat edildiğinde hissedilen fibromiyaljik sorunların azaldığını gösteriyor.

Fibromiyaljik sorunlar daha çok ileri yaşlarda, romatizmal, eklem ağrısı, lupus ve omurga yaşlanması olan kişilerde; ve bazı uzmanlara göre genetik nedenlerden olduğunu düşünülüyor. Aynı zamanda kaza ve fiziksel aktivite gibi nedenlerin de sebep olduğu düşünülmektedir.
BMC Gastroenterology tarafından yayınlanan bir çalışma, glutensiz beslenmenin huzursuz bağırsak sendromu ve fibromiyalji yaşayan kadınlarda belirgin bir iyileşme sağladığını ortaya koyuyor.

Gluten, buğday, çavdar, arpa ve diğer tahıllarda bulunan bir proteindir.

Enflamasyonla olan ilişkisi sıklıkla incelenmiştir, çünkü gluten hassasiyeti olan insanlar genelde enflamasyon tepkisi veriyor.

Bir çok insan gluten hassasiyeti olduğunun farkında bile değildir. Bu durum da fibromiyaljinin komplikasyonlarında artışa neden olabilir.

Bu yüzden uzmanlar fibromiyalji tedavisine destek olması açısından gluten içeren yiyecekleri tüketmemeyi öneriyor.

Bir cevap yazın