Dut Yaprağı Çayı ile Şifa Bulun

Dut yaprağının faydaları çok fazla bilinmese de tam bir şifa kaynağı. İçeriğindeki bir çok etken madde ile sağlık sorunlarınıza dut yaprağının çayını hazırlayarak alternatif tedavi uygulayabilirsiniz. Dut yaprağı; kan şekerini düzenleme, kolesterol düşürme, kilo vermeye yardımcı ve aynı zamanda yapraklardan sarma da yapabilirsiniz, salatalarınıza da katabilirsiniz.daha bir çok faydası olan bir bitkidir. Bunların dışında diğer faydalarından bahsedelim;

Yapılan araştırmalarda dut yaprağı tozu verilen hastaların kolesterol seviyelerinde düşüş gözlenmiştir.  Yapılan diğer bir araştırmada “tip 2 diyabet” rahatsızlığında kan şekerini düşürücü özelliği keşfedilmiş. Dut yaprağında “kalsiyum, demir ve çinko” bulunmaktadır. Bunların dışında boğaz ağrısı, göz enfeksiyonu  ve soğuk algınlığının tedavisinde de kullanılmıştır.
Dut yaprağı çayı nasıl demlenir;

Dut yapraklarını kullanmak için öncelikle toplayıp güneş güneşte kurutmalısınız. Aktarlardan da temin edebilirsiniz. 

4 su bardağı suyu kaynattıktan sonra ; iki yemek kaşığı kadar kurutulmuş dut yaprağını ekleyin ve 10dk kadar demlenmesini bekleyin. Gün içinde çayı sabah akşam iki bardak olarak tüketebilirsiniz.

Dut yaprağını salatalarınızda kullanmak için;

Öncelikle yaprakları tazeyken toplamalısınız. Zira yapılan bir araştırmada, olgunlaşmış dut yapraklarının zehirli ve zararlı olduğu kanıtlanmış.

Yaprakları iyice yıkadıktan sonra tencerede 20 dk kadar suda kaynatın. Soğuduktan sonra salatalarınızda kullanabilirsiniz.
Dut yaprağı çayı;

İdrar söktürücü etkisi ile vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur.

 ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği ile boğar ağrıları ve enfeksiyonlarında faydasını görürsünüz.

Egzamada destek amaçlı olarak yaprağı kullanabilirsiniz.

Karaciğerdeki hücrelerin tazelenmesinde faydalıdır.

Kalp damar rahatsızlıklarında; dut yaprağı ile alıç çiçeklerini kaynatarak suyunu tüketmeniz faydalı olacaktır.

Antioksidan olarak dut yaprağı ölçülü miktarda tüketildiğinde vücuttaki serbest radikallerin gelişmesine engel olur. Dut yaprağında yer alan antioksidan miktarı serbest radikallerin gelişmesine engel olur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın