Hergün 1 Avakado Yemenin Faydaları

Dünya Sağlık Örgütünün araştırmalarına göre; her yıl kalp ve damar hastalıkları 18 milyon insanın ölümüne sebep oluyor. Bu sayının, 2030 yılında 23 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Durum böyle olunca payımıza düşen kalp ve damar sağlığımız açısından daha sağlıklı yaşamak.

Her gün 1 avakado tüketmek kalp ve damar sağlığımız açısından bizlere birçok fayda sağlayabilir;

Avakado; kalbi destekleyen, kanser hücreleri ile savaşan ve yaşlanmayı engelleyen, bunlarında yanında bir de bel çevresindeki yağların düşmanıdır. Zeytin yağında bulunan yağ asidi olan oleik asit açısından zengin olan avakado, karbonhidrat ve protein de içerir. Folik asit, B1 vitamin grubu, diyet lifi, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor ve kükürd içeriği sayesinde en zengin besin kaynaklarından biridir.Orta ve Güney Amerika’da yetişen avakado, kalp dostu ve kolesterol düşmanı olarak bilinir. En güzel özelliğinden biri de diğer meyvelere nazaran içerisinde şeker değil, sağlıklı yağlar ve bol miktarda vitamin,mineral ve antioksidan içermesidir. Araştırmalar, avakado tüketen grup ile tüketmeyen grup arasındaki kan değerlerinin yüzde 20 oranında farklılık gösterdiğini kanıtlamıştır. Kötü kolesterolü düşürüken, iyi kolesterol seviyelerinde artış gözlenmiştir.

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan avakado, içeriğindeki mono doymamış yağlar ve bol miktardaki E vitamini içeriği ile kolasterol seviyelerini düşürür, atardamarları korur ve kan damarlarının açılmasına yardım ederek kan akışının daha sağlıklı olmasını sağlar.
Bu kadar faydalı olmasına rağmen diyet yapanların listesinde bulunmayan avakado, bir parça da olsa listenize ekleyebileceğiniz en sağlıklı gıdalardan bir tanesi. Tadını beğenmiyorsanız eğer; sarımsak,limon ve zeytinyağı ile soslayarak salatasını yapabilir, peynir yerine tostlarınızda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın