Meme Kanseri Belirtileri

Her yıl yaklaşık olarak dünya genelinde 1 milyon 300 bin kadının meme kanseri olduğu varsayılıyor. Buna rağmen meme kanseri ile ilgili yeteri kadar farkındalık oluşmamış durumda.

Meme kanseri belirtileri pek çok kadının gözünden kaçabilir. İlerleyen yaş ve yaşam kalitesinin bozulması ile birlikte meme kanseri riskinin daha da arttığı bilinen bir gerçek.

Buna rağmen ilk semptomlar genellikle fark edilmez ya da dikkate alınmaz. Fakat meme kanserinin ilk işaretleri ve semptomlarına karşı bilinçli olmak, hastalığın erken teşhisi için çok önemlidir. Erken teşhis için düzenli olarak kendimizi kontrol etmeli ve bulguları doğru okuyarak doktor kontrollerini ihmal etmememiz gerekir. Meme kanseri ile ilgili çeşitli belirtileri aşağıda bulabilirsiniz.Yorgunluk 

Kronik yorgunluk ve kırgınlık hissediyorsanız ve yeterince dinlenmenize rağmen geçmiyorsa, ciddi bir durum olarak görmelisiniz. Yorgunluk, gergin ve sitresli bir günün sonunda yaşayabileceğiniz bir durumdur. Yine de kontrol ettirmenizde fayda var.

Göğüs Ağrısı ve Göğüslerde Küçülme

İlk aşamalarda, göğüste acı ve sertlik hissetmek çok yaygın bir belirti değildir. Fakat hastalığın ileri aşamalarında, göğüse dokunmadan bile hassasiyet ve acı hissetmek mümkündür. Regl dönemlerinde oluşan hassasiyet ile karıştırılmamalıdır.

Göğüslerinizde iltihaplanma ve küçülme varsa acilen doktora başvurmalısınız.

Meme Ucunda Sarkma

Göğüslerinizi kontrol ederken, göğüs uçlarınızdaki farklılıkları iyi gözlemleyiniz. Meme ucunun geri çekilmesi ve ya sarkması meme kanserinde en önemli bulgulardan biridir.

TopaklanmaTopaklanma ve hissedilen noduller genellikle iyi huyludur. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Dikkat edilmesi gereken bazı bulgular var. Kızarıklık, renk değişimi, selülitleşen cilt değişimleri gibi…

Meme Ucunda Kanama

Herhangi bir şekilde beklenmeyen bir kanama ile karşılaştığınızda mutlaka doktor kontrolüne gitmelisiniz. Genellikle meme kanseri oluşumunda az miktarda meme ucunda kanama görülür.

Meme kanseri ile ilgili bilmemiz gereken diğer risk faktörleri şöyle sıralanabilir; 55 yaş ve üstü olmak, ilk adetini 12 yaşından önce görmek, geç veya erken menopoz, obezite, ailede meme kanseri geçmişi olması, ve hiç çocuk sahibi olmamak.

6 Ayda bir meme kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyiniz ve çevrenizi bu konuda bilinçlendiriniz.

Bir cevap yazın