Kahveye Yeni Rakip: Guarana

Guarana, yüksek dozda kafein içeren tropik bir bitki olmakla beraber, kahve ile kıyaslandığında 4 kat daha fazla kafein içermektedir. Amazonlarda yaşayanların çiğneyerek ya da öğütüp kahve gibi pişirerek tükettiği guarana bölge insanının enerji kaynağı olmuş. Ayrıca günümüzde enerji içecekleri sektöründede kullanılıyor. Ayrıca içerdiği saponin ve taninler çekirdeklere ekstra uyarıcı etkiler vermektedir.

İçeriğindeki yüksek kafein miktarı metabolizmanın hızlanmasını ve daha kısa sürede yağ yakımını destekliyor. Yapılan bir araştırmada 8 haftalık süre sonunda bir çok katılımcıda önemli ölçüde zayıflama ve kalça bölgesinde küçülme olmuş. Klinik çalışmalar, tohumlarda bulunan teofilin kalp ve merkezi sinir sistemini uyardığını, dikkati yükselttiğini ve yorgunluğu giderdiğini göstermiştir.Guarana anti-kanser bileşikler olan; kateşin, epikateşin, ent-epikateşin, prosiyanidinler, B1, B2, B3, B4, A2 (dehidroretinol) ve C vitamini açısından zengindir.

Fiziksel performansı ve enerjiyi arttırarak halsizliği giderir. Bu sayede antrenmanlarınızda daha fazla yağ yakmanızı sağlayarak daha enerjik bir performans sağlayabilirsiniz.

Çekirdeklerindeki yüksek tannin konsantrasyonu sayesinde önemli ölçüde antioksidan içerir. Selülit tedavisinde kullanılan birçok üründe kullanılan bitki cilt sağlığında da önemli oranda rol aynar.

Guarana normal dozlarda kullanıldığında önemli ölçüde baş ağrısı, eklem ağrıları, adet sancıları gibi bir çok durumda analjezik olarak çok işe yarıyor.
Yapılan araştırmalar, trombosit agregasyonunu önleyerek kalbi koruduğunu ortaya koymuştur. Yapılan araştırma sonucu damar sertleşmesini önlediği, antioksidan ve yağ oluşumu ve birikimine karşı koruyucu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur.

Ayrıca anksiyete, stres ve depresyon belirtilerinide azaltıyor. Çok sık kullanıldığında tam tersi bir etki yapabileceğinden günlük doz ayarını sağlık sorunları yaşamamak için doktorunuza danışarak öğrenmelisiniz.

Daha bir çok alanda etkisi olan bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.  Günlük 250-300 mg’dan fazla kullanılmasının yan etkileri olabilir. Özellikle aşırı miktarlarda kullanılması halinde; halsizlik, yüksek nabız ve solunum, uykusuzluk, ishal vb.. sorunlara yol açabilir. Yüksek dozda uzun süre kullanımından kaçınmalısınız. Aksi halde bıraktığınıda yoksunluk krizlerine yol açabilir.Toz ve ya kapsül halinde bulabileceğiniz bu bitki ile hayalinizdeki bedene sahip olabilirsiniz. Bir uzman tavsiyesine göre sporcular için harika bir takviye. Aşırıya kaçmamak kaydı ile tabiki…

Bir cevap yazın