Teff Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Teff tohumunun, son günlerin popüler gıdalarından olmasının en önemli sebeplerinden biri Holywood yıldızlarının zayıflamak için kullanması olsa bile; zayıflatması haricinde bir çok faydası daha bulunmaktadır. Besin değeri bakımından oldukça yüksek olan teff tohumu enerjisi yüksek, kalorisi az olması sebebiyle ilgi görmektedir. Dünya üzerinde birçok kişi tarafından kullanılan teff bitkisi, “taf” ve “khakshir” isimleriyle de bilinen bir tahıl türüdür. 3 farklı renk çeşidi bulunan teff bitkisi; beyaz, kırmızı ve kahverengi renkleriyle bol besleyici olarak yüksek besin değerleri ile oldukça faydalı bir bitkidir.Beyaz renkli teff kestaneye, kırmızı renkli teff bolca demir barındırmasıyla, kahverengi olan teff ise fındık tadı ile oldukça renkli bir yapıya sahiptir.Çoğu tahıl içerisinde protein barındırır. Fakat teff diğer tahıllara nazaran amino asitler bakımından diğer tahıllara oranla daha zengin bir içeriğe sahip olduğundan protein bakımından diğer tahıllardan daha etkili bir enerji kaynağı olarak ayrılmaktadır.

Aynı zamanda teff;

Diğer tahıllardan daha fazla kalsiyum, demir ve tiamin içerir. İçeriğindeki demir vücudumuzda hızlıca emilir. Yüksek oranda lifli olduğundan kan şekerini düzenlemede yardımcıdır. Şeker hastaları için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Sporcular için birebir bir enerji kaynağıdır. Glutensiz beslenenler için mutfakta normal un yerine kullanabillirsiniz. Sindirimi çok kolay bir besindir ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Kolon kanseriyle savaşmada etkili bir besin öğesidir. Aynı zamanda alerjiye neden olma riski azdır.

Buğday ve pirinç ile karşılaştırıldığında daha küçük bir tohum olduğundan hızlıca pişirebilirsiniz. Teff tohumu küçük taneli olduğundan 100 gramında 8 gram posa bulunur. Sindirim sisteminizin daha rahat ve sağlıklı çalışmasını destekler.

Et ve süt ürünlerini tüketemeyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Protein bakımından zengin olması sayesinde vejetaryenler için günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Aynı zamanda günlük kalsiyum ihtiyacının da büyük bölümünü karşılar. Diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Saçın  deforme olmuş hücrelerini yenileyerek saç dökülmesi, kepeklenme ve kabarma gibi sorunları giderir.Özellikle tahıl ürünlerini çok şişirdiği için tüketemeyen kişiler için kurtarıcı bir besin kaynağıdır. Vücuttaki fazla yağları idrar yolu ile atmanızı sağlayarak büyük ölçüde ödemi vücudunuzdan atmanıza yardım olur. Kilo vermeye yardımcı olan çayını günde iki bardak tüketmek daha iyi olacaktır.

Teff Tohumu Çayı

Teff tohumu çayını iki bardak suyu derin bir cezvede kaynatarak , iki tatlı kaşığı teff ekleyin. Sabahları kahvaltıdan önce bir fincan olarak tüketin.

 

Herşeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan ve düzenli bir şekilde kullandığınızda herşeyden fayda görebilirsiniz. Unutmayın ki tek başına hiç birşey faydalı olmaz. Zayıflamak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Bol su tüketmeyi unutmayın  ve spor ile kendinizi destekleyin.

 

Bir cevap yazın