Beyaz Çay Nedir? Faydaları ve Zararları
Ana vatanı Doğu Asya olan beyaz çay son zamanlarda zayıflamak isteyenlerin popüler içeceği haline geldi. Vücuttaki yağı dengeleyerek obeziteye karşı koruyu olduğu biliniyor.Bilimsel adı camllia sinensistir.
Faydaları ile yeşil çaya rakip olan beyaz çay; cilt güzellğinden bağışıklığı arttırıcı bir çok faydaya sahiptir.Vücutta bulunan bakteri ve virüslerin etkili şekilde yok edilmesine yardımcı olur.Kolestrol ve hipertansiyon hastalarının kullanması tavsiye olunur.
Cilt hücrelerinin yenilenmesi yardımcı olması yanında gençlik iksiri olarak düşünebilirsiniz.Cilt sarkmalarını ve kırışıklıkların önüne geçilmesine yardımcı olur.Aynı zamanda diş ve diş etlerinin güçlenmesini sağlar.
Beyaz çayın bir çok çeşidi vardır, tomurcuklarına ve aroma çeşitlerine göre farklılık gösterir.
Hafızayı güçlendirici etkisi de vardır.
Kafeini çok sevmeyenler için iyi bir tercihtir. kahveye ve çaya göre daha az kafein içerir.
Veee zayıflamak isteyenlerin her zaman tercih edeceği bir çaydır. Çünkü hem vücutta bulunan yağ hücrelerinin yok olmasını sağlar hem de yenilerinin oluşmasını engeller.Beyaz Çayın bu kadar faydasını dinledikten sonra şimdi birazda zararlarından bahsedelim.

Her ne kadar kafein miktarı çaya ve kahveye göre daha az olsada ölçülü tüketmekte fayda var. Aksi takdirde çarpıntı,uykusuzluk gibi etkiler yaşayabilirsiniz.Beyaz çayda bulunan flavonoid isimli madde vücutta bulunan demir miktarını arttırabiliyor. Bu yüzden yemeklerden önce tüketmelisiniz.Ayrıca demir ilacı kullanıyorsanız eğer doktorunuzla konuşmadan beyaz çay içmeye başlamayın. Önceliğimiz sağlığımız.Beyaz Çay demlemenin püf noktaları
Beyaz çay demlerken kaynattığınız suyu biraz bekletmelisiniz. Çayın üzerine ocaktan alır almaz dökerseniz çayı haşlamış olursunuz. İdeal kıvama gelen suyu eklediğinizde 1-2 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.
Afiyet olsun

Bir cevap yazın